Čína má nového nejbohatšího obyvatele. Je jím zakladatel e-shopu Alibaba

Jack Ma se stal oficiálně nejbohatším Číňanem. Zakladatel a v současnosti předseda představenstva Alibaba Group Holding má majetek v hodnotě 21,8 miliardy dolarů, tedy v přepočtu asi 458 miliard korun. V brzké době to ale zřejmě bude ještě daleko víc.

Internetový trh v Číně roste prudce. Dokonce tak prudce, že už mu jen Čína nestačí. Alespoň v případě e-shopu Alibaba. V Číně už ovládá segment e-commerce z 80 procent a zboží z něj si nakupují lidé v 240 zemích světa.

Nyní se společnost, která zaštiťuje třeba i internetový vyhledávač, cloudové řešení či online platební systém, chystá na americkou burzu. Jack Ma v ní vlastní 8,8 procenta akcií, a protože Alibaba z primární nabídky akcií získá podle odhadů až 20 miliard dolarů, poroste i hodnota majetku, který Ma spravuje.

IPO Alibaby ve Spojených státech by se mohlo stát největším vstupem internetové firmy na americkou burzu. Minimálně od té doby, kdy primární akcie nabídl v roce 2012 Facebook.

Bez znalostí technologe, ale se šoumenstvím

Jack Ma začal s Alibabou ve 34 letech, a to bez znalostí technologie i bez financí. Za sebou měl jen praxi jako lektor angličtiny, kterou se sám naučil tím, že nabízel turistům bezplatné prohlídky města, aby s nimi mohl konverzovat.

V roce 1999 si domů pozval 18 lidí, kterým dvě hodiny vyprávěl svou vizi o internetu, který může spojovat malé a střední podnikatele. Přesvědčil je natolik, že mu dali 60 tisíc dolarů do startu. S nimi se mu postupně podařilo vybudovat společnost, u které se očekává, že její vstupní hodnota na americkou burzu bude v přepočtu čtyři biliony korun.

“Okolo je tolik příležitostí, nemůžete je získat všechny najednou. Soustřeďte se na jednu, využijte ji a pak chyťte druhou,” radí Ma.

Čínský Jobs…

Jack Ma je někdy označován jako čínský Steve Jobs. Je známý pro své šoumenství, ale samozřejmě i schopnosti – předpovídal, že v Číně zvítězí nad americkým konkurentem eBay. Podařilo se, eBay ukončil provoz čínské verze stránky v roce 2006.

Jako nejbohatší vzešel Jack Ma z žebříčku Bloomberg Billionaire Index. Ještě před vstupem Alibaby na burzu se mu tak podařilo předstihnout konkurenta Ma Huatenga, zakladatele největší čínské internetové společnosti podle hodnoty Tencent Holdings a získal nad ním náskok ve výši 5,5 miliardy dolarů.

V celosvětovém žebříčku zaujímá Jack Ma sice “až” 35. místo, Alibaba ale udělala dolarové miliardáře z více lidí. Spoluzakladatel Alibaby Joseph Tsai spravuje 4,4 miliardy dolarů a hodnota majetku dalšího spoluzakladatele společnosti Simona Xieho je odhadována na dvě miliardy dolarů.

Alibaba vydělává víc než Amazon a eBay dohromady. Za první čtvrtletí se zisk obchodu vyšplhal na 1,99 miliardy dolarů, což je proti loňsku trojnásobek.

Total
0
Shares
Další články