Chytré telefony i hodinky máme. Teď jsou na řadě pistole

Že jsou moderní zbraňové systémy chytřejší, než snad jakýkoli kus spotřební elektroniky, není nic podivného. V poslední době se ovšem o chytrých technologiích hovoří i v souvislosti s obyčejnými pistolemi. Budou mluvit, samy střílet nebo nás zradí od sebevraždy?

Pistole, která pomocí moderních technologií pozná svého právoplatného majitele, je snem všech bojovníků za vyšší kontrolu jejich držitelů. S koncepty chytrých pistolí se setkáváme hlavně v USA, kde se o jejich kontrole diskutuje nejčastěji.

Ne nadarmo. Dle údajů Smart Tech Challenges Foundation zemře v USA kvůli zbraním denně 8 dětí. Celkem 87 lidem denně se stane pistole osudná, ať už jde o nehodu, zabití nebo sebevraždu. A pistole jsou ve Spojených státech zodpovědné denně za 179 zranění.

SmartSystem_iP1-Pistole_2

Vývoj takzvaných chytrých zbraní je zatím na počátku, některé už však existují. Například pistole Armatix iP1 může střílet jen tehdy, pokud se nachází v bezprostřední blízkosti hodinek iW1 s RFID čipem. Výrobce udává vzdálenost 10 palců, tedy 25,4 centimetru.

Jiná zbraň, nazývaná iGun, se „odemkne“ prstenem. A na New Jersey Institute of Technology vyvíjí zbraň, která by jako způsob identifikace využívala způsob úchopu samotné zbraně – ten má být totiž u každé osoby v detailech zcela jedinečný.

Prosíme, přiložte zbraň k hlavě… tedy k prstu

To má zajistit, že ze zbraně může střílet pouze její držitel, nikoli někdo, kdo mu ji sebere – ať už náhodou nebo úmyslně. Takové opatření má chránit hlavně děti, které zbraň našly a hrály si s ní (jakkoli má majitel proti takové manipulaci zbraň zajistit), ale třeba i oběti přepadení v případě, že by původnímu majiteli pistoli někdo ukradl.

Gun Market. Zdroj: Flickr, M Glasgow
Gun Market. Zdroj: Flickr, M Glasgow

Právě Smart TechChallenges Foundation založená v roce 2013 se rozhodla vývoj chytrých zbraní podpořit. V lednu letošního roku vyhlásila grantovou soutěž, ve které se rozhodla rozdat na řešení otázek chytrých zbraní celkem jeden milion dolarů.

Patnáct vítězů bylo vybráno už v červnu, doposud je veřejnosti znám jen jeden – sedmnáctiletý Kai Kloepfer, který navrhl čtečku otisků prstů, která pasuje na rukojeť zbraně. Získal 50 000 dolarů. Ostatní vítězové zatím zůstávají v anonymitě – bojí se totiž reakcí zastánců svobodného přístupu ke zbraním.

Jménem zákona… nebudeš smart gun!

Ti totiž mají v USA stále velmi silné hlasy. Jak píše například server The Verge, když jistý majitel obchodu se zbraněmi v Marylandu oznámil, že začne prodávat výše jmenovanou pistoli německého výrobce, strhla se proti jeho obchodu Engage Armament velká vlna nevole. A to taková, že podnikatel nakonec od svého záměru ustoupil. Vlna nevole měla jeden zásadní důvod – krom samotného přístupu zastánců zbraní totiž hraje velkou roli zákon platný ve státě New Jersey.

Gun Wall. Zdroj: Flickr, Michael Saechang
Gun Wall. Zdroj: Flickr, Michael Saechang

Ten vyžaduje, aby do tří let od uvedení první chytré zbraně na trh v USA byly všechny prodávané zbraně státem schválenými chytrými typy. V USA tak existuje právě kvůli situaci v New Jersey velký tlak proti zavedení chytrých zbraní do prodeje.

Odpůrci moderního technického řešení totiž argumentují tím, že právě zabezpečovací prvky, které mají zamezit neoprávněné manipulaci se zbraní, mohou být jedním z dalších důvodů selhání zbraně ve chvíli, kdy budou její služby opravdu potřeba. Řeší se také ochrana soukromí držitelů zbraní a některé další otázky.

Inu, ať už je to jakkoli, zdá se, že navzdory několika komerčně dostupným řešením zatím nejsou chytré zbraně připraveny na svůj masivní nástup. Ať už kvůli veřejnému mínění nebo kvůli nedostatečně prověřené technice. Dříve nebo později o nich ovšem určitě uslyšíme mnohem více.

Total
0
Shares
Další články