Českým Nápadem roku je virtuální hokejka pro americké hokejisty

Jedenáctý ročník soutěže Vodafone Nápad roku byl skutečně nabitý. Z celkových 192 soutěžících však mohl vzejít jen jediný vítěz, kterým je projekt SenseArena. Ten s pomocí propracované virtuální simulace rozvíjí dovednosti začínajících i profesionálních hokejistů. Uspěly také domácí testy na rakovinu nebo nový způsob měření kvality vody.

V soutěži Vodafone Nápad roku vybírají významní čeští investoři a podnikatelé začínající české a slovenské firmy, jež mají našlápnuto na mezinárodní úspěch. Porota ze zmíněných 192 přihlášených nejprve vybrala třináct finalistů a ve středu vyhlásila vítěze.

Absolutním vítězem je projekt SenseArena, který vytváří virtuální realitu pro hokejisty. Vedle rozvíjení dovedností dokáže také pomoci s rehabilitací zraněných hráčů. Služby české firmy již využívají například hokejisté slavného Detroitu Red Wings. Klíčovou součástí systému SenseArena je patentovaná hokejka se zpětnou odezvou a detailní analýza herního stylu.

SenseArena VR

Potenciál pro milionové investice

Na druhém místě se umístil projekt NanoScreen, který vznikl jako spin-off při Univerzitě Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. Jde o patentovaný příruční test, který dokáže s minimálními náklady a v řádu minut odhalit kontaminaci vody, a to včetně vzácných a nových forem znečištění. Úspěch z dílny vědců ze Saftra Photonics uspěl už na loňských Startup Awards v Bratislavě.

Třetí příčku vybojovala firma Glycanostics, jež vyvíjí dostupné a vysoce přesné testy na rakovinu prostaty a prsu. Díky novému principu odhalování rakoviny vykazují výrazně nižší chybovost než stávající testy a velmi jednoduše se používají.

Testy na rakovinu od Glycanostics

Vítězný tým SenseArena získal finanční odměnu 300 tisíc korun a stejně jako ostatní finalisté má nyní otevřenou cestu k jednání o případné investici v řádu desítek milionů korun.

Odměňovalo se ale také v dalších kategoriích. Zvláštní cenu VISA FinTech Startup roku 2018 vybojoval projekt Yieldigo, který obchodníkům s pomocí matematických algoritmů pomáhá optimalizovat ceny a tím zvyšovat zisky. Ocenění Huawei Startup roku 2018 si odnesl projekt BigClown, elektronická stavebnice pro internet věcí určená domácím kutilům.

Cenou Profinit Technologický projekt roku 2018 porotci ocenili práci týmu Tomáše Jungwirtha, který díky vlastnímu objevu vyvíjí zcela nový typ počítačové paměti na bázi antiferomagnetů. A nakonec speciální cenu týdeníku Ekonom získal chytrý monitor elektrické energie Eliot.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Internetové svobody meziročně globálně poklesly, nejsvobodnější je Island

Svoboda na internetu podle organizace Freedom House za poslední rok mírně poklesla. To sice není dobrá zpráva, pozitivní ale je, že aktivisté díky narůstajícím zkušenostem jsou efektivnější v boji proti opatřením, která svobodu internetu ohrožují. Nejsvobodnějším zemím kraluje Evropa, s Islandem, Estonskem a Německem na předních příčkách.