Česká čísla Darknetu: Takhle vypadá odvrácená strana internetu

Objednat si kilo nejčistšího koksu (ne to uhlí) z Kolumbie? Žádný problém. Recept na výrobu bomby á la kutilský receptář? Žádný problém. Štve vás tchýně/manžel/manželka? Tak moment… Tohle všechno jsou extrémy, o kterých se mluví především, když se řeší Darknet – odvrácená strana internetu. Realita Darknetu je o něco méně temná. Rozhodně ale ne méně zajímavá. Podívejte se na grafy toho, co se na něm děje.

Projekt Česko v datech teď přinesl aktuální data této temné strany internetu i za tuzemsko. Aktuálně se počet přístupů z Česka pohybuje okolo 13 tisíc denně, a ve srovnání s jinými státy jsme tak darknetovým trpaslíkem.

V celkovém umístění podle počtu denních přístupů se řadíme někam mezi Řecko a Saudskou Arábii. Žebříčku kralují Rusko, Německo a především s velkým nástupem Spojené státy, které mají až 400 tisíc denních přístupů.

počet přístupů na Darknet z vybraných zemí světa

V tuzemsku zažil Darknet relativně nedávno boom – zajímavý náhlý zájem o něj byl způsoben kombinací Botnet útoků, které se nejčastěji používají při útocích na internetové stránky, což následně vede k jejich zahlcení a pádu a změnou smluvních podmínek Googlu, který začal mnohem více sledovat chování uživatelů. V důsledku této změny se velké množství uživatelů přesunulo právě na anonymní a nekontrolovatelný Darknet. Na konci září 2013 tak přesáhl hranici 40 tisíc. Od té doby přišel značný pokles a udržuje se tak lehce pod hranicí 15 tisíc denních přístupů.

Přístupy na Darknet z ČR

A tuzemské chování na Darknetu v porovnání s celým světem? „Ač se Česko jeví z pohledu těchto statistik jako zanedbatelný hráč, je naopak velmocí co se prosazování technologií s Darknetem spojovaných týče. Konkrétně v síti Tor, hojně využívané po celém světě pro anonymní přístup k informacím v i mimo Darknet, patříme na špičku z pohledu počtu hostovaných tzv „exit nodů“ na území České Republiky. Jedná se o servery, přes které vede komunikační cesta všech uživatelů dané sítě,” říká Jiří Slabý, senior manager v oddělení Consultingu Deloitte.

Co se obsahu týče, má česká darknetová komunita spíše povahu nadšenců, kteří se zajímají o moderní technologie. Příkladem je hackerspace Brmlab se sídlem v pražských Holešovicích – jde o otevřenou komunitu, jejímž cílem je sdílet informace a nápady s podobně zaměřenými nadšenci, pořádá také četná společenská setkání a workshopy pro zájemce.

Co seženete na Darknetu

Darknet jednoduše funguje jako skrytá vrstva klasického internetu, operuje na principu anonymního připojení skrze šifrované decentralizované sítě komunikující přímo mezi jednotlivými uživateli (peer-to-peer). Požadavky, které normálně odesíláte ze své IP adresy, nyní jdou přes náhodně vybrané uzly a vy jste tak laicky řečeno neviditelní. K přístupu na DarkNet slouží řada prohlížečů, nejoblíbenějšími jsou např. Tor, I2P nebo Freenet.

Data o temné straně internetu přinesla analýza deseti darkmarketů (Alphabay, Dream market, Outlax market, Hansa market, Python market, Acropolic market, Crypto market, Ramp, German plaza, Easy India Company) společně s analýzou přístupů z Tor statistiky připojených počítačů. O její zpracování se postaral projekt Česko v datech.

Total
0
Shares
Další články