Češi vrátí každý desátý nákup z e-shopu, v módě o Vánocích každý třetí

V průměru každý desátý online nákup Češi vrátí. V období kolem Vánoc je to pak dokonce 16 % veškerého zakoupeného zboží v rámci tuzemské e-commerce. Nejnáročnější jsou zákazníci v oblasti módy. Obchodníkům s oblečením se v průměru za rok vrátí každý pátý nákup, o Vánocích pak dokonce každý třetí. Vyplývá to ze statistik společnosti Shoptet. Ta slouží jako platforma pro online prodej pro více než 16 tisíc obchodníků v ČR.

“Každý obchodník musí počítat s tím, že část zboží zákazníci po zakoupení vrátí. To jim umožňuje zákon. Mezi nejčastější důvody vrácení zboží je nespokojenost s daným výrobkem, ať už jde o špatnou velikost u oblečení, nebo kvalitu a podobně,” vysvětluje ředitel Shoptetu Miroslav Uďan.

Jak dodává, důvodem pro vrácení bývá i pozdní doručení, v menší míře poškození při dopravě a v období kolem Vánoc i třeba to, že šlo o nevhodný dárek. Právě poslední zmiňovaný faktor nejčastěji stojí za nárůstem vráceného zboží na přelomu roku.

Průměrná vratkovost zboží na českých e-shopech (zdroj: Shoptet)

kategorie

celoroční průměr

vánoční období

oblečení

22 % 32 %
obuv 11 %

16 %

krása a zdraví

6 % 8 %
elektronika 5 %

9 %

hobby

8 % 12 %
dům a zahrada 6 %

9 %

průměr české e-commerce

11 %

16 %

Takzvaná vratkovost zboží může výrazně ovlivnit celkové hospodaření daného e-shopu. “Zkušenosti z trhu ukazují, že pokud vratky dosáhnou vyšších hodnot, mohou významně potrápit i velké společnosti. Najít přitom dobrý recept, jak je snížit na minimum není lehké. Důležité je samozřejmě dobrý popis produktu a kvalitní fotografie zboží. V módě je situace o to náročnější, že pokud zákazník zboží neviděl předem na vlastní oči nebo jej nezkoušel, snadno se může stát, že se mu po doručení nebude líbit nebo nebude sedět velikost, tak jak si představoval,” konstatuje Uďan.

Co se posléze děje s vráceným zbožím?

  • Na 40 procent všech vratek se dostane znovu do prodeje, ale tentokrát ve slevě s označením “zboží rozbaleno”
  • 10 % se dostane do prodeje jako zcela nové, týká se především zboží po revizi
  • 20 % se použije při reklamaci. To v praxi znamená, že pokud daným výrobkům nic není, ale zákazník je vrátí, protože mu to zákon umožňuje, bývá toto zboží využíváno na výměnu při reklamaci. Tedy dostane se k zákazníkovi výměnou za poškozené zboží.

“Zajímavé je, že zhruba pětinu vráceného zboží nabídnou prodejci za zvýhodněnou cenu na aukčních serverech. Zbývající desetinu zboží vráceného zákazníky se nepodařilo specifikovat, jak přesně skončí,” uzavřel Uďan.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak se daří českým -matům

Automotomat, Realitymat, Půjčkomat, Tarifomat... To je jen několik ze široké nabídky internetových služeb, které si v posledních dvou letech od příchodu Slevomatu přisvojily koncovku -mat. Založily tak specifickou skupinu firem, které z marketingového hlediska vsadily právě na tuto kartu. Jak se jim sázka s odstupem času vyplatila?