Češi používali mobilní internet v zahraničí po zrušení roamingových poplatků až desetkrát více

Loni v červnu byly v rámci Evropské unie zrušeny roamingové poplatky za využívání hlasových i datových služeb v zahraničí, což se zásadním způsobem podepsalo na využívání mobilního internetu na cestách. Nejen Češi v zahraničí surfovali mnohem více. Přenesená roamingová data v LTE sítích se v roce 2017 zdvojnásobila.

Zásadní navýšení počtu přenesených dat v rámci LTE roamingu vyplývá z údajů firmy BICS, jež se právě na poskytování mezinárodního roamingu specializuje. Podle dat BICS se navíc v loňském roce o čtvrtinu zvýšil také počet operátorů, kteří nabízejí LTE. Celkem jich je po celém světě již 562.

Jako doma

Důležitější však je, že loňské léto zaznamenalo u LTE roamingu 600–800% meziroční nárůst v objemu přenesených dat. K tomu pochopitelně přispělo zmíněné zrušení roamingových poplatků. Zákazníci díky tomu nyní platí v zemích Evropské unie za hovory i data stejně jako doma.

Tento trend potvrzují také čeští operátoři. Vodafone zaznamenal oproti roku 2016 ve spotřebě dat v zahraničí téměř 800% nárůst, sedmkrát více dat spotřebovali také zákazníci O2T-Mobile hlásí od zavedení evropského „Roam like at Home“ průměrně dokonce 1000% nárůst. S tím souvisí i to, že se významně zvýšil počet uživatelů, kteří data v zahraničí využívají.

Belgická společnost BICS očekává, že v roce 2018 dojde opět ke zdvojnásobení počtu přenesených dat v rámci LTE roamingu. Jednak zatím pětina zákazníků nových výhodných podmínek pro surfování v zahraničí vůbec nevyužila a navíc již budou tato pravidla platit po celý rok.

Total
0
Shares
Další články