CaptionBot: Microsoft předvedl další využití umělé inteligence

Microsoft se pochlubil službou CaptionBot, která využívá umělou inteligenci k popisu nahraných či odkazovaných obrázků. Proces analyzování probíhá v řádu několika vteřin. Vyzkoušela ho Míša z www.helloworld.cz: CaptionBot je popisuje někdy až překvapivě zdařile.

Jak se Microsoftu daří vylepšovat systém pro rozpoznávání obrázků? To si můžete vyzkoušet na vlastní pixely! Stačí navštívit captionbot.ai a pomocí webového rozhraní nahrát obrázek z počítače nebo zadat jeho URL, načež CaptionBot popíše, co si myslí, že na obrázku je.

horycaptionbot

iphone captionbot

Na obecné předměty reaguje CaptionBot poměrně přesvědčivě, velice dobře se mu daří rozeznávat i tváře známých osobností – například v pokusu portálu BloodyDisgusting CaptionBot neomylně poznal v zástupu hororových postav Anthonyho Hopkinse.

“Rozumím, co je na jakémkoliv obrázku a pokusím se to popsat tak, jak by to dokázal člověk,” slibuje CaptionBot.

Jak současně dokazuje zmíněný pokus, někdy je ale i CaptionBot zmatený a raději se omluví nebo přizná, že není schopen obrázek popsat. Daleko zábavnější je však varianta, kdy vyplodí opravdu originální popis.

captionbot1

Microsoft se s podobným mechanismem oháněl na nedávné konferenci Build, kde prezentoval brýle, které popisovaly uživateli scénu. Projekt je ale zatím spíše exhibicí možností a technologií a na praktické využití a masové rozšíření teprve čeká – velký potenciál a příslib představuje například pro zrakově postižené.

 

 

 

Total
0
Shares
Další články