Budoucnost je tady: Místo sebe pošlete na schůzku dvojníka s tabletem na hlavě

Rozvoj internetu a zejména mnoha komunikačních aplikací s sebou přinesl trendy jako práce z domova nebo digitální nomádství. Někomu to ale pořád nestačilo. Pro takové je tu teď konečně pořádné řešení. Aneb zářná budoucnost, na kterou jsme čekali!

Japonští odborníci míní, že bude poptávka po tom, abyste se mohli vydat mezi lidi, aniž byste to museli být fyzicky vy. Že to zní bláznivě? Funguje to následovně: najmete si člověka, který si na hlavu nasadí něco jako VR brýle. Uvnitř bude iPhone a zvenku velký tablet.

Na tabletu bude zobrazen váš obličej a vy díky kameře v iPhonu uvidíte vše jako váš „dvojník“. Pochodovat pak můžete kdekoliv, aniž byste vstali z vlastní postele. Vašeho dvojníka navíc můžete gesty navigovat a ukazovat mu, co má dělat.

Věrný dvojník

Za nápadem stojí AR/VR vědec Jun Rekimoto spojovaný s firmou Sony, který je – nepřekvapivě – z Japonska. Rekimoto svůj high-tech vynález nazval Chameleonmask. Jak si všímá portál Vice, novinka byla sice popisována jako „lidský Uber“, ale blíže má spíše k přenosnému FaceTime.

„Chameleonmask je teleprezenční systém ukazující uživatelovu tvář na tváři jiného uživatele. Zatímco většina teleprezenčních systémů byla vyvinuta s využitím teleoperovaného robota, tento systém využívá reálného člověka jako náhradu za vzdáleného uživatele,“ píše Rekimoto na svém webu.

Jak celý systém funguje, vidíte na schématu níže. Mezi vámi a vaším náhradníkem vedou dvě linky. Na veřejné lince je přenášeno audio, přes nějž komunikujete s okolím (jako když telefonujete), a váš obličej. Na soukromé lince je pak zvuk mezi vámi a dvojníkem, přenos toho, co dvojník vidí, a také vaše gesta a příkazy. Na podrobné video se můžete podívat zde.

„Náhradní uživatel může napodobovat mimiku sledováním pohybů vzdáleného uživatele. Tento design je založen na naší hypotéze, která předpokládá, že fyzická a sociální teleprezence může být ztělesněna tímto náhradním člověkem napodobujícím vzdáleného uživatele. Zároveň to eliminuje problémy s teleoperovanými roboty bloudícími v prostoru,“ popisuje dále tvůrce.

A jak dodává, pilotní studie údajně potvrdila, že lidé mohou maskovanou osobu považovat za správnou osobu. Budoucnost je tedy konečně tady: svým kamarádům můžete pomáhat se stěhováním, aniž byste vylezli z postele, a už nebude problém jezdit po všech těch otravných večírcích.

„Je to překvapivě přirozené,“ hlásí tvůrce Chameleonmask. Tento výrok necháváme k vašemu vlastnímu posouzení…

Vlevo Chameleonmask, vpravo teleprezenční robot
Chameleonmask

Total
0
Shares
Další články