Budoucnost přichází i do Česka: Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

Společnost Mall.cz jako první český e-shop v průběhu tohoto týdne otestuje automatické doručování zásilek pomocí dronů. Přidává se tak k světovému trendu, na který již loni stihli naskočit třeba doručovatelé drog do věznic v Americe (a vedle nich mimo jiné i Amazon, DHL nebo Švýcarská pošta).

Cílem testu je podle společnosti ověření celého procesu – od objednání zákazníkem přes identifikaci v distribučním centru až po převzetí dronem, který zásilku doručí přímo zákazníkovi. Test proběhne v distribučním centru v Jirnech u Prahy a bude přenášený prostřednictvím livestreamu na Facebooku Mall.cz.

„Možnost doručení zásilky dronem by byla přínosem nejen pro zákazníka, ale šlo by o další posun pro celý obor e-commerce. Věřím, že vše proběhne hladce a ostrý test potvrdí, že podobné služby máme na dosah,“ říká Jakub Havrlant, CEO Mall Group, pod kterou spadá i Mall.cz.

Protože česká legislativa doručování pomocí dronů (zatím) neumožňuje, testování proběhne pod dohledem Úřadu pro civilní letectví. „K úpravě legislativy může vést ještě dlouhá cesta, pro nás je podstatné být součástí celého procesu a mít možnost poskytnout zkušenosti z našeho vlastního testování,“ dodává Havrlant.

U velkých e-commerce hráčů se podle společnosti odhaduje, že přibližně 80 procent prodaných produktů váží pod dva kilogramy. Takovou hmotnost má dron bez problémů přepravit.

„Jedním z hlavních logistických trendů je zrychlení doručení zboží zákazníkovi, a proto by doručování zásilek drony mohlo přinést zásadní zlepšení,“ myslí si Pavel Knap, šéf logistiky Mall Group.

Přenést svou logistiku do nového století se v tuzemsku pokouší i Rohlik.cz, který začal testovat autonomní doručovací roboty.

Total
0
Shares
Další články