Buď safe online. Avast s youtuberem Jirkou Králem učí děti o bezpečnosti na internetu

Vzdělávat děti na základních školách o tom, jak se mají chovat na internetu bezpečně. Takový cíl si vytyčila česká antivirová společnost Avast a spojila se s populárním youtuberem Jirkou Králem, s nímž bude objíždět školy po celé zemi a vydá sérii výukových videí.

Avast spustil speciální web budsafeonline.cz, kde budou jeho experti společně s Jirkou Králem učit, jak být na internetu v bezpečí. Česká antivirová firma se do této kampaně pouští i vzhledem k závěrům svého průzkumu chování dětí a teenagerů na internetu.

Mezi dětmi je nejpopulárnější YouTube

Průzkum mezi školáky ukázal, že sociální sítě, na nichž je povolená věková hranice pro založení účtu 13 let, běžně využívají i mladší děti. Ty ve věku 9 až 12 let jsou aktivní průměrně na třech různých sociálních sítích a téměř polovina z nich si přes internet píše s lidmi, které nikdy neviděla.

„Často potkávám holky nebo kluky přesvědčené o tom, že jsem si s nimi psal a domlouval schůzku, ale ve skutečnosti to byl bohužel falešný profil, kterému na sebe prozradili spoustu soukromých informací nebo si dokonce domluvili osobní schůzku,“ popisuje možné nástrahy internetu a sociální sítí Jirka Král. Sám má zkušenost s ukradeným profilem, a tak rád své zkušenosti a rady předá dál.

Ze sociálních sítí je mezi dětmi nejvíce populární YouTube. Ve věkové skupině 9 až 12 let na něm sleduje videa 93 procent dětí. Instagram používá 78 procent a Facebook více než 60 procent dětí. Teenageři ve věku 13 až 17 let jsou aktivní průměrně ještě na jedné další sociální síti.

Věková hranice pro používání sociálních sítí má své opodstatnění. Průzkum ukázal, že menší děti (9–12) na internetu běžně chovají tak, že jsou snadno zranitelné:

 • 56 % využívá nechráněné Wi-Fi sítě
 • 42 % komunikuje s lidmi, které nikdy neviděly
 • 40 % používá cheaty ve hrách
 • 15 % prozradilo svá hesla k online účtům kamarádům

I teenageři ve věku 13–17 let, kteří mohou být na sociálních sítích legálně, se na internetu nechovají bezpečně:

 • 66 % využívá nechráněné veřejné Wi-Fi sítě
 • 65 % z nich komunikuje s člověkem, kterého neznají osobně
 • 51 % používá cheaty ve hrách
 • 21 % někdy sdílelo svá hesla k e-mailu nebo účtům na sociálních sítích s kamarády

Stejné nebezpečné chyby jako teenageři opakují mladí lidé ve věku 18+:

 • 28 % nemá problém sdílet svá hesla a přístupy s kamarády
 • 64 % se přihlašuje k nezabezpečeným veřejným Wi-Fi sítím
 • 62 % používá cheaty ve hrách

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Užitečná prezentace: Základy webového vývoje pro nevývojáře

Pokud vás internet živí, a to na jakékoliv úrovni, je pravděpodobné, že dříve či později tak či onak přijdete do kontaktu s technickou částí jeho fungování. Pokud ale development není vaší hlavní profesionální náplní, může se stát, že vaše znalosti i relativně základních konceptů budou přeci jen pokulhávat. S tím může pomoci povedená prezentace.
Přečtěte si více

Infografika dne: SEO, ktoré smeruje do neba

Slovenská agentura Visibility připravila moc pěknou infografiku, která jednoduše ukazuje rozdíly mezi dobrou optimalizací a tou, která vede tak maximálně do pekel. Co myslíte, jsou patičkové farmy a registrace do stovek katalogů dobrým, nebo špatným nápadem? A je honba za vysokým PageRankem opravdu tak důležitá?