Brusel chce od Googlu mnohem větší ústupky než firma navrhla

Ještě nedávno se zdálo, že by Google již třetím rokem probíhající vyšetřování Evropskou komisí mohl mít konečně za sebou. Návrhy ústupků Googlu ale nakonec sestřelila jeho konkurence, podle které nejsou dostatečné.

Vyšetřování Googlu Evropskou komisí začalo na sklonku roku 2010. Od té doby se sice již dostalo do závěrečné fáze, stále ještě ale není uzavřeno. Poslední vývoj v záležitosti navíc ukazuje, že to Google ještě nebude mít snadné.

Společnost v dubnu představila komisi své návrhy, jak se s jejími výhradami chce vypořádat. Vše se zdálo nadějně směřovat ke svému konci, v cestě stálo už jen měsíční uzavřené testování změn. A na něm založená zpětná vazba od konkurence, která podněty k vyšetřování podala.

Právě konkurence a její zpětná vazba návrhy největšího vyhledávače nakonec potopily. Zprávy uvádí, že ostatní účastníci trhu se prakticky jednohlasně shodli, že Googlem navrhnutá opatření nejsou dostatečná. Vyšetřované problémy prý plně neřeší. Joaquín Almunia, komisař pro ochranu hospodářské soutěže, zaslal na tomto podkladě osobní dopis Ericu Schmidtovi. V něm jej žádá o předložení “lepších návrhů”, které by obavy komise a trhu dokázaly rozptýlit. Podle lidí obeznámených s případem komisař nestanovil Googlu žádný časový limit. V případě nepředložení nových návrhů by Googlu mohla hrozit pokuta až 4 miliardy eur.

Kritici vyšetřování Evropské komise vytýkají, že se příliš soustředí na zpětnou vazbu od konkurence Googlu. Správný přístup k vyšetřování by podle nich měl být založen na prokazování, že postupem společnosti vzniká škoda spotřebitelům. V USA, kde Google dva roky vyšetřovala Federální obchodní komise, se společnost sankcím úspěšně vyhnula.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika: Jak a proč (ne)funguje práce z domova

Jedním z moderních trendů bezpochyby je umožňovat zaměstnancům práci z domova. Takový zaměstnanec je prý produktivnější, spokojenější a ušetří čas i přírodu tím, že se nepřesunuje do kanceláře. Je to ale pravda? Na to se podívala infografika, která do jednoho celku složila data ze zdrojů jako jsou Microsoft či Stanford University.