Brněnský startup Smartlook získal investici přes 81 milionů korun

Smartlook, který se zaměřuje na analýzu chování uživatelů webů a mobilních aplikací po celém světě, zažívá turbulentní podzim. Krátce poté, co se stal samostatnou firmou po oddělení od společnosti Smartsupp, v rámci které byl původně vyvíjen, získal investici ve výši 3,1 milionu eur. Lead investorem v tomto kole je holandský fond Airbridge Equity Partners, ke kterému se přidali stávající investoři startupu Novira Capital a Reflex Capital. Více než 81 milionů korun poslouží primárně na rozšíření produktu pro středně velké a velké firmy a také na posílení pozice v USA, které již nyní produkují takřka třetinu zisku brněnského startupu.

Smartlook: Tak trochu jiná analýza chování zákazníků

V obrovském světě různých platforem, prohlížečů, operačních systémů a jejich aktualizací, je stále dražší a téměř nemožné dělat všechny věci uživatelsky správně. To může vést k řadě chyb, které se přímo promítají do ztráty příjmů společností. Tradiční nástroje na analýzu dat o chování uživatelů neumožňují odkrýt důvody, proč v některé části designu vzniká problém, což dělá z odstraňování chyb na webu nebo v aplikaci zdlouhavý proces. A tento špatný uživatelský zážitek je nákladný pro všechny zúčastněné strany – vývojáře, podporu, marketing i prodej. A přesně toto byl důvod, proč Petr Janošík v roce 2016 založil Smartlook, tehdy ještě jako nový produkt pod hlavičkou již fungujícího startupu Smartsupp. Od té doby se z něj stala globálně úspěšná firma, přes kterou každý měsíc zákazníci analyzují více než půl miliardy nahrávek od USA, přes Brazílii až po Spojené Arabské Emiráty.

S pomocí butiku do Holandska

S rychlým růstem firmy a objevováním potenciálu v korporátním segmentu si začal brněnský startup uvědomovat, že s velkou investicí “Round A” by se mohla firma stát mnohem rychleji globálním lídrem ve svém oboru. „S takto velkým investičním kolem jsme neměli zkušenosti. Hledání investorů a příprava všech materiálu také zabere spoustu času a my  jsme chtěli energii věnovat zejména do růstu byznysu a nestrávit několik měsíců jen fundraisingem, “ řekl Petr Janošík, CEO  a founder Smartlooku. Na spolupráci si Smartlook najal zahraniční M&A investiční butik. Ten jim pomohl nejen ve vytipování a oslovení možných investorů, ale také v přípravě materiálů jako je pitch deck, byznys plán apod.

„Kdybych se měl znovu rozhodnout jestli do toho s externím poradcem jít, tak řeknu určitě ano. Již jsem tento postup doporučil dalším dvěma startupům a trochu se i divím, že se o tomhle způsobu raisování v ČR více nemluví. Stejně jako dnes využijete správného realitního makléře na prodej svého domu, tak podobně využijete kvalitní investiční butik na získání investora”, uzavřel pozitivní zkušenost Janošík.

V náročném výběrovém procesu nakonec zvítězila nabídka holandského investičního fondu Airbridge Equity Partners, který se shodl s vizí Smartlooku a kromě bohatých zkušeností s B2B SaaS byznysem má také rozsáhlou síť kontaktů v regionech, které jsou pro další rozvoj Smartlooku klíčové. „Smartlook svým klientům umožňuje skutečně porozumět chování jejich zákazníků a to díky ucelené kombinaci nahrávek návštěv a sledování jednotlivých událostí v rámci jednoho vizuálně analytického řešení. Na trhu dosud nebyl žádný jiný program, který by nabízel tak vyspělý systém. V jeho budoucnosti vidíme velký potenciál. Nemůžeme se dočkat, až spolu s Petrem, Ondrou a jejich týmem ambiciózních a vysoce vzdělaných odborníků uděláme ze Smartlooku předního globálního hráče,” řekl Rick van Boekel, partner Airbridge Equity Partners.

Petr Janošík na celém procesu vysoce oceňuje roli stávajícího investora: „Můj pohled na investory se tímto procesem zásadně změnil. Vidím, že správný investiční partner dokáže přinést nejen peníze, ale zejména zkušenosti. V Reflexu mi obrovsky pomohli s celým procesem od výběru investičního poradce až finální vyjednávání smluv, věnovali tomu opravdu velké množství času,” řekl Janošík.

Vylepšený produkt a kanceláře v USA

Právě na rozvoj produktu půjde značná část nového kapitálu. V průběhu let se postupně vyvíjí a od jednoduchého řešení pro jednotlivce se z něho stává komplexní program, který využívají celé týmy korporací typu Miele nebo Komerční Banka. To ale vyžaduje různé typy přístupových práv, vlastní a týmové workspaces a dashboardy pro samostatná oddělení nebo také investice do bezpečnosti, penetračních testů a bezpečnostních certifikátů. V plánu je také přidání prediktivních analytických funkcí nebo investice do marketingu a customer success a sales týmu. Tyto změny má na starosti co-founder a CTO Smartlooku Ondřej Machek.

Již nyní tvoří takřka třetinu všech příjmů americký trh, na který se však brněnský startup doposud samostatně nesoustředil. Tento podíl navíc stále roste a i ostatní metriky, jako CLTV (Customer Lifetime Value) a ARPA (Average revenue per Account) je pro zákazníky z USA v řádu desítek procent vyšší než v Evropě. Pro využití tohoto potenciálu se tak v rámci investice také počítá s otevřením pobočky přímo ve Spojených Státech a vybudování lokálního týmu.

„Od investice si slibujeme očekávaný růst a také otevření dveří do dalšího kola, které bychom chtěli udělat právě v USA. Směřujeme k tomu, abychom se stali market lídrem v analýze chování zákazníků tím, že přinášíme nové, inovativní a neotřelé řešení na světové úrovni,” uzavřel Janošík.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co jsme uplynulý týden hledali a sdíleli: Voda, sníh a Ukrajina

Odlišnost Facebooku a Twitteru se zase projevila naplno. Co myslíte, na které z těchto sociálních sítí se nejvíc mluvilo o Ukrajině, a na které o tom, že v Praze sněží? Na Seznamu se pak naskytl obvyklý obrázek: celebrity, peníze, televize, nahotinky... Opět jsme nahlédli do internetových zájmů Čechů za minulý týden.