Black Friday 2018: Zapojilo se 70 % e-shopů s průměrnou slevou 50 až 80 %

Výše slevy na vybrané zboží se uplynulý víkend pohybovala od 50 do 80 %, výjimkou ale nebyla ani sleva na celý sortiment. Nejvíce mohli lidé ušetřit při nákupu elektroniky a módy.

Do slevové akce Black Friday se letos zapojilo 53 % největších kamenných řetězců a zhruba 70 % e-shopů. Žádná jiná slevová akce nemá v Česku podobný rozměr. Vyplývá to z analýzy konzultační společnosti Acomware na vzorku 224 nejvýznamnějších tuzemských prodejců, jejichž roční obrat činí přes 630 miliard Kč.

Slevy v rámci Black Friday nabídla většina obchodů po celý uplynulý víkend. Výjimkou nejsou ani případy, kdy akce trvá ještě i v následující týden. “Neznamená to ale, že by se slevy týkaly všech druhů zboží. Třeba hobby vybavení, drogerie nebo potraviny byly zlevněny jen výjimečně,” vysvětluje Jan Penkala ze společnosti Acomware.

Nejvíce této akce již tradičně využívají prodejci elektroniky, módy, hraček, kosmetiky, parfémů nebo vybavení do domácnosti. “Obchody poměrně často kombinovaly Black Friday slevu s dalším zvýhodněním, jako je například sleva na první objednávku nebo doprava zdarma,” říká Penkala.

Nejčastější sleva 50 až 80 procent

Vůbec nejčastěji mohli lidé narazit na slevu ve výši 50 až 80 %, která se ale týkala jen konkrétního vybraného zboží. “Takový druh slevy nabízelo zhruba 60 % prodejců. Slevu na veškerý sortiment zase mohli lidé najít ve více než čtvrtině obchodů, obvykle se pohybovala mezi 15–25 %,” prozrazuje Penkala.

Pokud jde o způsob výpočtu výše slevy, prodejci zpravidla vychází z doporučené maloobchodní ceny. “Doporučenou cenu stanovuje výrobce při uvedení produktu na trh. Nevýhodou je, že pokud se zboží prodává delší dobu, bývá jeho aktuální prodejní cena nižší. To pak vytváří rozdíly, které mohou být pro zákazníka matoucí,” dodává Penkala.

Někteří výrobci také využili období Black Friday ke komunikaci jiných aktivit. Například Decathlon či Hornbach se snažili zákazníkům připomenout, že výhodné ceny mají po celý rok. Drogerie DM zase připravila dobročinnou akci, v níž věnovala 5 % obratu na pomoc neziskovým organizacím.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Skype by měl zveřejňovat žádosti o data uživatelů, požaduje výzva

Kvůli změnám v architektuře služby Skype se změnila i situace v otázkách soukromí. Zatímco před lety nebylo možné sledovat, co na službě jednotliví uživatelé dělají, pod taktovkou Microsoftu by to bylo mnohem jednodušší. I proto aktivisté požadují, aby Skype zveřejňoval žádosti států o uživatelská data stejně, jako to již dělají Google či Twitter.
Přečtěte si více

Fenomén: Debilní Kecy

Fanoušci, kteří pravidelně sledují naše virální okénko, mohli být možná trochu překvapeni, že jsme do dnešního výběru nezařadili další dílo ViralBrothers s poetickým názvem Debilní Kecy na Vánoce. Nemohl jsem si totiž pomoct a musel jsme konečně udělat i samostatný článek.