Bitcoin je king, kryptoměny zažívají obrovský rozmach

Jak se sektor kryptoměn rozmáhá, objevují se nová digitální aktiva, která mají pákový efekt na rozmanité využití blockchainu. Nově vytvořené kryptoměny během uplynulých 12 měsíců výrazně posílily.

Údaje společnosti Crypto Parrot ukazují, že v období od března 2020 do března 2021 bylo do databáze Coinmarketcap.com přidáno 3 531 nových kryptoměn. Toto číslo představuje nárůst o 67,94 % oproti březnu předcházejícího roku.

K březnu 2019 činil celkový počet kryptoměn 2 106, což je růst o 35,17 % oproti 1 558 v roce 2018. V březnu 2017 bylo k dispozici 649 digitálních aktiv, což představuje růst o 1 244,83 % za posledních pět let ve srovnání se současným celkovým počtem 8 728 aktiv.

Hlavní faktory nárůstu nových kryptoměn

Výrazný růst nově vytvořených digitálních aktiv v posledních 12 měsících koreloval s obdobím, kdy sektor kryptoměn převážně sílil. V roce 2020 se tradiční trhy bortily na historická minima, ale později se zotavily, přičemž sektor kryptoměn zůstal po celou dobu odolný – v čele zájmu byl pochopitelně Bitcoin, jehož hodnota dosahuje letos svých historických maxim.

Kromě toho byl tento trend posilován vstupem různých významných institucí do odvětví ktyproměn. Investice naznačují, že jsou kryptoměny na cestě do hlavního proudu. Tento výhled masové adopce mohl inspirovat vznik nových aktiv. Kryptoměny získávaly na síle, měly potenciál k masivním výnosům; proto do ekosystému vstoupily nové projekty.

Hodnota, kterou aktiva jako Bitcoin v průběhu let získala, je inspirací pro nové projekty, které se snaží svézt na této vlně s nadějí na obrovské zhodnocení. Bohužel se ukázalo, že ne všechny nové kryptoměny čeká budoucnost jako Bitcoin.

Boom decentralizovaných financí (DeFi)

Během posledních 12 měsíců začal boom decentralizovaného financování (DeFi). Objevily se projekty DeFi, které využily technologii blockchainu namísto procesů tradičního finančního sektoru. Nové projekty DeFi obvykle přicházejí se svou vlastní měnou, na níž jsou založeny síťové transakce. Čím více projektů DeFi, tím více aktiv vstoupí na trh.

Většina projektů DeFi je postavena na hostitelských platformách, jako je Ethereum. Přístupnost snadno dostupného hostitele usnadňuje spouštění nových tokenů, protože šetří zdroje. Podobně růst počáteční nabídky mincí v roce 2017 vedl k výraznému růstu nových aktiv od března 2018.

Vznik nových aktiv

Rozdělení kryptoměn také potenciálně přispělo ke vzniku nových digitálních aktiv. Ačkoli štěpení krypto prostředků nebylo v posledních 12 měsících běžné, přispěly v předchozích letech ke vzniku nových aktiv.

Historicky vedly bitcoinové odnože k vytvoření nejméně čtyř kryptoměn. Tyto kryptoměny jsou pak také zodpovědné za nová aktiva. Například Zcash vedl ke Zclassic (ZCL) a následně rozdělení mezi ZCL a Bitcoinem vedlo v roce 2018 k Bitcoin Private.

S nástupem nových kryptoměn se nyní pozornost soustřeďuje na jejich úlohu při prosazování ve světě financí. Zatímco některá digitální aktiva vznikají jako spekulativní nástroje, jiná se zaměřují na proniknutí do mainstreamu. Z dlouhodobého hlediska však přežijí pouze kryptoměny, které budou skutečně použitelné.

Zdroj: Cryptoparrot.com

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Wake the f**k up!

Objevování výjimečnosti ve zdánlivě obyčejných věcech je jednou ze základních disciplín marketingu. A že se to tentokrát povedlo. Facebook je výjimečný, Guinness je výjimečný, Obamova předvolební kampaň je výjimečná a nakonec i malá švýcarská vesnička jako je Obermutten může být výjimečná.