Bitcoin bleskově překonal další hranici, prodával se už za 15 tisíc dolarů

Nejpopulárnější kryptoměna Bitcoin zažívá skutečně raketový růst. Dnes ráno bylo hlášeno prolomení hranice 14 tisíc dolarů za jeden bitcoin, jenže tím to nekončilo. Ve čtvrtek těsně před polednem našeho času prolomil bitcoin další magickou hranici, tentokrát 15 tisíc dolarů. Jeden bitcoin tak atakoval hranici 300 tisíc korun.

Na začátku letošního roku se přitom bitcoin prodával – z dnešního pohledu „jen“ – za necelých 1 000 dolarů. Od té doby ale tato kryptoměna boří jeden rekord za druhým. Pro závratné srovnání navíc nemusíme chodit až na začátek roku: v polovině září stál 1 BTC lehce přes 3 000 dolarů. Za necelé tři měsíce vyrostl takřka pětinásobně.

Stále živěji se tak řeší, kdy bitcoinová bublina konečně splaskne a jestli vůbec. Český miliardář Karel Janeček, který dlouhé roky obchoduje na burze, a tak ho ani kryptoměnová mánie neminula, míní, že bitcoin nadále poroste. „Neměl jsem volné peníze, jinak bych toho nakoupil podstatně víc, násobně víc,“ uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny s tím, že poprvé bitcoiny nakoupil za 721 dolarů za kus.

CryptoCompare

Jiní analytici ale předpovídají, že se blížíme stropu a hodnota bitcoinu půjde dolů. „Je to jedna z největších shortovacích příležitostí vůbec,“ prohlásil pro Bloomberg v pondělí Lou Kerner, partner ve Flight VC, jenže se investicemi do kryptoměn zabývá. Podle něj je nyní ta nejlepší příležitost „vsadit“, že hodnota v budoucnu bude klesat. V pondělí, 4. prosince, ovšem byla hodnota bitcoinu zhruba o čtyři tisíce dolarů nižší.

„Je v tom spoustu fanatismu a mnoho lidí včetně mě si myslí, že je to ta nejlepší věc v historii lidstva. Máte také spoustu lidí, kteří si myslí, že je to bublina a Ponziho schéma. Ukazuje se, že oba tábory mít pravdu nemohou,“ dodal Kerner.

Bez ohledu na předpovědi analytiků nadále platí to, že je bitcoin extrémně vrtkavý a dokáže se během minut propadnout o desítky procent. Pro ty, kteří v bitcoin a kryptoměny obecně věří, to nepředstavuje problém. Zmíněnému druhému táboru to ale pomáhá v předpovědích, že jednou může být takový velký propad permanentní. Ostatně po čtvrtečním prolomení hranice 15 000 dolarů se bitcoin aktuálně obchoduje zhruba za 14 500 dolarů za jednu minci.

Zdroj: The Verge

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

40 procent kliků na mobilní reklamu je omyl nebo podvod

Vyplatí se inzerentům mobilní display reklama? Záleží, jak dobře si umějí spočítat přínosy a vyhodnotit výsledky. Podle dat marketingové platformy Trademob z července tohoto roku jsou čtyři z každých deseti prokliků buď omylem, nebo přímo zfalšované, a zadavatel tak za reklamu platí zbytečně.