Babylonská rybka je blíž realitě, aplikace Google Translate dostala vylepšení

Google udělal krok dopředu ve využití rozšířené reality. Tentokrát se soustředí na jazyky. Firma koupila 16. května loňského roku studio Quest Visual, které vyvinulo překladatelskou aplikaci Word Lens. Teď zapracovala funkcionalitu do nové verze aplikace Google Translate. V některých jazycích tak už stačí jen namířit fotoaparát telefonu na text a ten se magicky promění v text v druhém jazyce. V ostatních jazycích přitom můžete nadále využívat běžné funkce Google Translate.

Google udělal krok dopředu ve využití rozšířené reality. Tentokrát se soustředí na jazyky. Firma koupila 16. května loňského roku studio Quest Visual, které vyvinulo překladatelskou aplikaci Word Lens. Teď zapracovala funkcionalitu  do nové verze aplikace Google Translate. V některých jazycích tak už stačí jen namířit fotoaparát telefonu na text a ten se magicky promění v text v druhém jazyce. V ostatních jazycích přitom můžete nadále využívat běžné funkce Google Translate.

Word Lens je aplikace, která pracuje s principem rozšířené reality. Namísto původního textu v jazyce, který uživatel neovládá, zobrazí na displeji telefonu na stejném místě téměř neznatelně zakomponovaný přeložený text v jazyce, kterému uživatel rozumí. Word Lens je mimo jiné jedna z mála opravdu užitečných aplikací pro brýle Glass.

Překlad s využitím Word Lens funkce (viz titulní fotka) v rámci Google Translate
Překlad s využitím Word Lens funkce (viz titulní fotka) v rámci Google Translate

Tuto funkci teď s nejnovější aktualizací získala aplikace Google Translate, internetový gigant tak po třičtvrtě roce těží ze svého nedávného nákupu. Pravdou je, že oproti Word Lens vlastně vylepšení nic dalšího navíc nepřináší. Stejně jako Word Lens umí nová funkce Google Translate překládat mezi angličtinou a dalšími jazyky – španělštinou, portugalštinou, francouzštinou, italštinou, němčinou a ruštinou. Stejně jako ve Word Lens si můžete daný jazyk stáhnout do telefonu pro off-line použití.

Budem v rozšířené realitě koukat taky na češtinu?

V ostatních jazycích, kterými Google Transalte disponuje, lze nadále využívat funkci rozpoznání textu a jeho následné přeložení do jiného jazyka. Ta není sice tak efektní a rychlá, ale funguje vlastně stejně. Takže se dá předpokládat, že brzy by s využitím znalostí Quest Visual mohla funkce okamžitého překladu v rozšířené realitě rozšířit i na další jazyky, včetně toho našeho. Otázkou je, jak se například podaří propojit překlad mezi jinými jazyky bez zahrnutí angličtiny. Třeba vizuální překlad z němčiny do italštiny totiž ani Word Lens ani Google Translate neumí.

Mimochodem, Google už podobnou funkci uživatelům nabízel – jeho aplikace Google Goggles pro identifikaci obrazu umí rovněž po pořízení snímku vytvořit překlad textu z některých jazyků. I tady ale překlad nefunguje zdaleka tak pohotově a navíc nefunguje off-line.

Takto vypadá překlad bez rozšířené reality
Takto vypadá překlad bez rozšířené reality

Google_WL_Translate_03

Google vylepšuje i hlasové rozpoznávání při překladu. Ve vybraných jazycích už není nutné neustále mezi jazyky přepínat. Jednoduše zvolíte na začátku konverzace ty dva, kterými vy a protistrana mluvíte. Jako první zvolíte jazyk toho, kdo bude v konverzaci začínat. Mluvené slovo se automaticky přeloží, pak stačí klepnout na mikrofon a aplikace už automaticky od sebe při další konverzaci jazyky rozezná. Postupné přepínání je tedy minulostí, konverzace je plynulejší.

Aplikace nabízí text i mluvené slovo. V tomto případě už patří čeština mezi podporované jazyky, překládat se takto dá prakticky do všech dalších, třeba z a do japonštiny. V tomto případě už je ovšem nutné mít připojení k internetu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Blog: Postřehy z Game Developers Conference

Tyto poznámky berte jako takový neuspořádaný sled inspirativních myšlenek, postřehů a útržkovitých zápisků (které jsem si samozřejmě nedělal tak často, jak jsem zamýšlel) ze světově největší akce pro herní vývojáře. Game Developers Conference se po celý uplynulý týden konala v technologické Mekce - San Franciscu.