Apple Watch jsou zbytečně drahé, nový MacBook zbytečně skvělý a Apple Pay nad očekávání úspěšný

Apple představil v pondělí večer našeho času očekávané detaily o chytrých hodinkách Apple Watch. Krom jejich abnormálně vysokých cen jsme se toho ale vlastně moc dalšího nedozvěděli. Nový MacBook je ale úplně jiný příběh…

Apple představil v pondělí večer našeho času očekávané detaily o chytrých hodinkách Apple Watch. Krom jejich abnormálně vysokých cen jsme se toho vlastně moc dalšího nedozvěděli. Watch rozhodně nebudou tím revolučním hodinkovým produktem. Za víc pozornosti stojí nový MacBook, rychlá expanze služeb Apple Pay nebo vývojářské nástroje ResearchKit, které umožní přípravu zdravotních aplikací.

Hodně drahé hodinky

Pondělní akce Applu přinesla očekávané oznámení o dostupnosti nových chytrých hodinek Watch. Ty se začnou prodávat 24. dubna, a už od 10. dubna si je budou moci zákazníci předobjednat. Obojí odstartuje ovšem jen na vybraných trzích – v USA, Kanadě, Číně, Hong Kongu, Japonsku, Francii, Německu a Velké Británii.

Ceny budou dle očekávání vysoké – základní varianta Watch Sport s hliníkovým tělem o velikosti 38 mm vyjde na 349 dolarů, 42mm provedení bude stát 399 dolarů. Ocelové provedení Apple Watch bude mít mnohem větší rozmezí cen, základ je na 549 dolarech a dle velikosti a provedení pásku se cena může vyšplhat na 1 099 dolarů.

Apple_Watch_02

U luxusního zlatého provedení pak Apple připravil ceny jako u opravdových prémiových hodinek věhlasných (nejen) švýcarských značek. Ceny začínající na 10 000 a končící zhruba na 17 000 dolarech jsou z říše snů.

Co se týče techniky, příliš nového jsme se o Apple Watch nedozvěděli. S iPhonem budou spolupracovat přes Bluetooth i wi-fi, potřebují iOS 8.2 (k dispozici ode dneška), budou umět telefonovat. Dostanou fitness funkce, notifikace a pokročilejší funkce z řady aplikací. Siri bude aktivována hlasem nebo stiskem korunky.

Jasně, asi to budou nejlepší chytré hodinky na trhu, na druhou stranu zatím jsou Apple Watch spíš ukázka toho, že se tato kategorie produktů zatím stále hodně hledá.

Pořádně vylepšený notebook

Hlavní hardwarovou novinkou Applu tak byl nový MacBook. Kompletně přepracovaný notebook od Applu dostal extrémně tenký design s tloušťkou 13,1 mm, což je méně než u 11palcového MacBook Air. Nový MacBook dostal dvanáctipalcový displej s rozlišením 2 304 x 1 440 pixelů.

Apple_MacBook_02

Novinky dostanou procesory Intel Core M, provedení s 8 GB RAM a 256 GB SSD diskem vyjde na 1 299 dolarů, za 1 599 dolarů dostanete silnější procesor a dvojnásobné úložiště.

Prodej odstartuje 10. dubna. Notebook má zcela novou klávesnici, která zabírá v podstatě celou šířku základny, nový je i touchpad, který je citlivý na tlak, není tak „klikací“. Zajímavostí je, že se do tenkého těla nevešel klasický USB konektor, takže MacBook dostal zbrusu nový USB-C konektor.

Úspěch Apple Pay

Apple se během pondělní prezentace pochlubil i úspěchem některých svých služeb. Nejzajímavější je především číslo o rozšíření Apple Pay. Ta je dostupná již na více než 700 000 platebních místech, před šesti týdny se přitom Apple chlubil číslem 200 000. To tedy představuje víc než trojnásobné navýšení. Pořád to není nic moc oproti celkovému množství platebních terminálů v USA (těch by letos mělo v této zemi být přes 12 milionů), ale růst je to velmi dramatický.

viralky-apple

Jen pro představu, samotné bezdotykové platební terminály by měly letos představovat o něco více než polovinu všech platebních terminálů v USA, v roce 2013 to přitom bylo jen 14 %. Růst Apple Pay je tak hodně rychlý.

Něco pro zdraví

Kalifornský gigant také představil nové nástroje pro vývojáře pojmenované ResearchKit. Jde o softwarové vývojářské prostředí, které má sloužit především ke zdravotnickému výzkumu. Pomocí těchto nástrojů se mají iOS zařízení proměnit v pokročilé diagnostické nástroje.

Vývojářské prostředí umožní tvořbu aplikací, které následně pomohou při diagnostice celé řady chorob. Data nasbíraná od množství uživatelů budou využívána především ve výzkumných projektech, které mají přinést pokrok v diagnostice nemocí. Apple tvrdí, že k datům nebude mít přístup a že samozřejmě nemusí uživatelé s jejich sběrem souhlasit.

Apple Watch
Apple Watch

Během tiskové konference Apple ukázal například aplikace, které mají pomoci s výzkumem rakoviny prsu, cukrovky, parkinsonovy chorob, kardiovaskulárních onemocnění či astmatu. Klíčem k úspěchu výzkumů má být šíře uživatelské základny Applu – na světě bylo prodáno přes 700 milionů iPhonů a jejich uživatele mohou lékařští specialisté prostřednictvím svých výzkumných aplikací oslovit. Zajímavostí je, že ResearchKit je open-source nástrojem.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

5 bezva stránek s tlačítky, která to řeknou za vás

Já mám právo sedět! Nebudu to dělat! Nepřepínejte kanela! Ať už se snažíte říct cokoliv, určitě už to někdo mnohem zábavnější řekl před vámi. Díky hodným lidem na internetu jsou naštěstí stránky, které vám umožní vyjádřit se na úrovni a jediným stisknutím tlačítka.