Apple přinese hudbu pro všechny a pomalu rozšiřuje mobilní placení

Podobně jako Google ani jeho úhlavní rival na poli smartphonů Apple letos při své vývojářské konferenci nepředstavil žádné revoluční novinky. Vylepšení jsou postupná a jako bonus je tu nová služba pro streamovanou hudbu, jejíž příchod byl již delší dobu očekáván.

Apple si chce podat Spotify a další podobné služby, o čemž se ostatně šuškalo už od doby, kdy firma koupila společnost Beats. Schéma služby je obdobné jako u zavedené konkurence s tím rozdílem, že Apple nabízí pouze službu s předplatným, není tu žádný režim zdarma. Neomezeně mohou uživatelé poslouchat hudbu za necelých 10 dolarů měsíčně, tedy něco přes 240 korun.

https://www.youtube.com/watch?v=Y1zs0uHHoSw

 

Za patnáct dolarů, tedy asi 360 korun, získá uživatel rodinné předplatné, v jehož rámci bude moci hudbu poslouchat až šest lidí. Co to přesně znamená, není zatím úplně jasné, služba bude spuštěna na konci tohoto měsíce. Dá se ovšem předpokládat, že s jedním uživatelským účtem bude moci být přihlášeno až šest zařízení.

Zvláštností Apple Music, jak se nová služba jmenuje, má být propojení uživatelů s umělci. Apple vytvořil pro Music svou vlastní „rádiovou“ stanici Beats 1, kterou si mohou uživatelé v aplikaci naladit a objevovat tak novou hudbu i s komentářem moderátorů. Krom samotné hudby budou k dispozici i video klipy a další HD hudební videa.

apple-beats-iphone-5c-getty

 

Samotní umělci budou moci do služby přidávat obsah a komunikovat tak s fanoušky – mohou sem umisťovat videa, tweety, facebookové příspěvky a další. Apple také připravil snadnou cestu k zapojení těch umělců, se kterými nemá nějakou smlouvu. Služba bude dostupná ve 100 zemích světa a aplikace vtrhne i do androidích zařízení. Služba se samozřejmě bude přizpůsobovat hudebnímu vkusu uživatele a pro vyhledávání hudby může sloužit i hlasová asistentka Siri.

Další zajímavou novinkou z letošní konference WWDC je rozšíření Apple Pay. Zatím pouze do Velké Británie, ale to dává naději na další již rychlejší rozšiřování této možnosti placení mobilním telefonem. Ostatně, v tomto ohledu se pozitivně vyjádřilo i české zastoupení karetní společnosti Visa.

Apple_Pay_promotional_hero

V prohlášení společnosti stojí, že „Start služby Apple Pay ve Velké Británii výrazně přibližuje možnost pro spuštění této služby i v České republice a na Slovensku. Obě země totiž dlouhodobě patří k nejprogresivnějším zemím při přijímaní nových inovativních platebních produktů“. Jestli je to jen zbožné přání, nebo zda ve Vise již vědí víc, toť otázkou, ale Apple Pay se konečně začíná trochu rozšiřovat a to je dobře. Konkurenční Android Pay, která přichází se zpožděním, totiž asi rovnou získá globálnější zásah.

Žádná revoluce se nekonala u operačních systémů Applu – jak OS X pro počítače, tak iOS pro smartphony a tablety i watchOS pro chytré hodinky dostaly řadu dílčích vylepšení, ale posun je to pouze postupný, podobně, jak to předvedl nedávno Google. Apple klade větší důraz na bezpečnost, Siri dostala nové funkce ne nepodobné před časem vylepšenému Google Now. Počítačový systém OS X „El Capitan“ dostane nový systém správy oken podobný tomu z Windows a chlubí se lepší optimalizací. Mobilní iOS 9 dostane třeba i nové mapy s navigací v MHD, ta ovšem bude fungovat jen v několika málo městech. Novinkou je zpravodajská aplikace News, která přináší uživatelům zprávy dle jejich oborů zájmu. Určitá vylepšení jsou určena jen pro tablety, například možnost otevřít si na displeji dvě aplikace zároveň a obrazovku tím rozdělit na dvě části. Tablety také dostanou vylepšenou klávesnici.

Hodinky dostanou nový watchOS 2, který dává především více prostoru vývojářům. Nově budou hodinky umět přehrávat hudbu a video, mají kompletní podporu HealthKit a HomeKit, což přinese nové možnosti pro aplikace a propojení s internetem věcí. Automobilová služba Apple CarPlay nově dovolí výrobcům automobilů připravovat vlastní aplikace, což znamená, že se tím rozšíří možnosti ovládání vozidla z jednotného Apple prostředí.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Studie: Nejčastější mýty kolem online reklamy a proč neplatí

Klikají uživatelé na internetu na reklamy? A když už klikají, nakupují také něco? Nebo je spíš za většinu z toho mála prokliků odpovědná malá skupina zoufalců, která stejně neutrácí? Tyto otázky patří mezi nejčastější pochybnosti o online reklamě, podle agentury Criteo a její nové studie jsou ale v případě cílené reklamy založeny na zavádějících zobecněních.