Apple Pay je v Evropě, zatím pro zákazníky britských bank

Možnost placení iPhonem podobně jako klasickou bezkontaktní platební kartou se už dostala do Evropy. Apple spustil službu po dohodě s britskými bankami, funguje s platebními kartami Visa. Karetní společnost ústy svých zástupců tvrdí, že tento krok přibližuje Apple Pay i českému trhu, kde by mohla být služba spuštěna mezi prvními na kontinentu.

Ve Velké Británii mohou své platební karty do peněženky Apple Passbook nahrát klienti bank MBNA, Nationwide, NatWest, RBS, Santander a Ulster Bank. V příštích měsících se mají přidat i banky First Direct, Halifax, HSBC, Lloyds a TSB, takže Apple Pay bude mít ve Velké Británii opravdu široké pokrytí. Platit lze pomocí zařízení iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Watch, iPad Air 2 a iPad mini 3 a to v klasických bezkontaktních platebních terminálů, kterých je v zemi přes 410 000 na více než čtvrt milionu míst.

Služba je nastavena tak, že by při použití senzoru Touch ID měla umožnit platby jakýchkoli částek, bez senzoru bude částka omezena na 20 liber. Toto omezení také platí pro některé starší platební terminály, Visa však věří, že obchodníci provedou potřebný upgrade a koncem roku bude na 80 % míst možno platit částky v jakékoli výši.

Zdroj: Flickr, Adam Fagen
Zdroj: Flickr, Adam Fagen

Bezkontaktní placení mobilem by klientům britských bank mělo podle předchozích zkušeností z USA fungovat i za hranicemi. Kdo má tedy vhodný telefon a účet u některé ze zmíněných britských bank, může teoreticky začít používat placení třeba i na území České republiky.

Karetní společnost Visa přitom tvrdí, že zavedení služby v Česku nic nebrání. „Naše země je velmi dobře připravená na příchod mobilních bezkontaktních plateb. Tím pádem i na službu Apple Pay. Česko má totiž jednu z nejlepších bezkontaktních infrastruktur v Evropě,“ říká v tiskové zprávě David Brendl, manažer inovací Visa Europe. V Česku je už přes 80 % platebních terminálů bezkontaktních.

Otázkou zůstává, nakolik je zavedení Apple Pay v Česku jen zbožným přáním Visa Europe a nakolik možnou realitou. Na karetní společnosti totiž v podstatě zavedení služby vůbec nezávisí, při placení iPhonem a dalšími Apple zařízeními jde především o dohodu mezi bankou a Applem. A ten bude nejspíš chtít vstupovat nejprve na velké trhy, které sice nemají takovou penetraci bezkontaktních platebních terminálů, ale celkový počet transakci je tu mnohem vyšší než v ČR. Nemluvě o samotném tržním podílu Applu v daných zemích, ani tady nepatří firma na špičku.

Technicky je tak možné v Česku službu Apple Pay zavést prakticky okamžitě, malá penetrace potřebných zařízení od samotného Applu a možná i pozice českých bank situaci trochu komplikují. Na výsledek si tak budeme určitě muset ještě nějakou dobu počkat.

Total
0
Shares
Další články