Apple chce cílit reklamu podle nálady uživatelů

Cílení reklamy podle zájmů, navštívených stránek či demografických ukazatelů? To je už podle Applu staré a nepostačující. Společnost si v USA podala patentovou přihlášku na systém, který slibuje cílení reklamy podle nálady uživatelů.

Inferring user mood based on user and group characteristic data“, je název patentové přihlášky Applu, kterou ve čtvrtek publikoval americký patentový úřad. Složitý název skrývá docela zajímavou reklamní vychytávku – má jít o systém, který na základě dat získaných od uživatele dokáže vyhodnotit jeho náladu. Odhadnutou náladu by mělo být možné využít k přenějšímu cílení nejen reklamy, ale i ostatního obsahu.

Systém by měl nejprve vyhodnocovat všeobecný profil nálady daného uživatele (baseline mood profile), podle kterého bude na základě průběžně získávaných dat odhadovat momentální náladovou odchylku. Získávaná data by mohla zahrnovat například krevní tlak, tep, hladinu adrenalinu, informace o dýchání, tělesnou teplotu, vlastnosti hlasu či vyhodnocování výrazu tváře.

K čemu že to má podle Applu být dobré? Podle textu přihlášky patentovaný systém řeší současný problém, kdy je obsah na uživatele cílen jenom podle jejich všeobecných profilů. Takový profil má průřezovou povahu, ale nebere v úvahu krátkodobé změny (především právě nálady), a počítá pouze s “průměrem” jeho osobnosti. Odhalení momentální nálady by mělo pomoci cílení zpřesnit. Snížila by se tak pravděpodobnost, že uživateli bude zobrazen obsah, který ho v danou chvíli zrovna nezajímá.

apple-ads-mood-patent

Prozatím jde pouze o přihlášku, navíc velmi obecně formulovanou, nemusíme se tedy bát, že by na nás “podle nálady” cílená reklama v nejbližší době někde vybafla. Rozhodně jde ale o zajímavý nápad, a zároveň o úplně nový příspěvek do diskuze o cílení reklamy.V té na jedné straně stojí finanční zájmy provozovatelů služeb, na druhé straně stojí strach z přehnaného zneužívání získaných informací. Společnosti tlačí na to, aby cílení bylo možné co nejširší, protože se jim prostě hodí (nejen těm, co prodávají reklamu, ale i těm, kdo ji kupují), nejrůznější spotřebitelské skupiny a organizace zase bojují o to, aby nakládání s daty bylo regulováno, a nemohlo docházet k případům zřejmých excesů a zneužití.

Údaje, které systém potřebuje ke svému fungování, jsou přitom ještě osobnější a citlivější, než informace jako věk či pohlaví, podle kterých se reklama běžně cílí dnes. A tak je diskutabilní, zda by vůbec provozování takového systému pro cílení obsahu mohlo projít nejen před aktivisty a vládami, ale především také před samotnou veřejností.

No řekněte sami, byli byste snad ochotni připustit, aby o vás webová stránka věděla, jak se právě cítíte a jaký máte krevní tlak, tep či teplotu, to vše proto, aby vám mohla zobrazit relevantní reklamu?

Total
0
Shares
Další články