Apple a nový iPhone 7: Zklamání střídá střízlivý pohled

Apple představil nový iPhone 7. Smartphone je přesně takový, jak se očekávalo a k mnoha překvapením nedošlo. Přesto, nebo právě proto, se teď, krátce po uvedení, dívá svět na novinku spíše smířlivě, i když před představením zněly spíše negativní hlasy.

Že nebude nový iPhone žádná revoluční bomba, o tom se vědělo už docela dlouho dopředu, přesto především někteří fanoušci značky sledovali středeční tiskovou konferenci streamovanou z Cupertina do celého světa s malou nadějí, že přijde nějaké to příjemné překvapení. Jenže nepřišlo. Apple iPhone 7 je takový, jako napovídaly veškeré úniky informací již řadu týdnů před jeho uvedením.

Vylepšení očekávaná i praktická

Novinka tedy zachovává design dosavadních dvou modelů 6s a 6, rozdíly jsou pouze dílčí a to třeba v tom, že tentokrát lépe konstruktéři zamaskovali plastové proužky pro prostup signálu. Velikost telefonů zůstává totožná, stejné je i rozlišení displeje, byť Apple slibuje lepší jas a podání barev. Je tu samozřejmě i vyšší výkon, procesor A10 Fusion je první čtyřjádro (dvě jádra pro výkon, dvě pro úsporný chod) Applu a je o 40 % výkonnější než čip A9 u iPhonu 6s. Lepší bude i výdrž baterie.

Opravdové praktické inovace se ovšem odehrály trochu jinde. Apple iPhone 7 a 7 Plus jsou konečně odolné vodě, zaujmout dovede i na sílu stisku citlivé home tlačítko, což půjde využít v ovládání telefonu určitě lépe, než funkci 3D Touch u displeje. Co opravdu potěší, je navýšení kapacity paměti, základní provedení už nebude mít 16 GB, ale 32. A dražší verze pak dostanou královskou porci 128 nebo 256 GB.

apple_iphone_7_08

Hezkou novinkou jsou stereo reproduktory. Dvojitý je i fotoaparát u modelu 7 Plus, jeho dvě různé optiky maní odlišnou ohniskovou vzdálenost a iPhone 7 Plus tak efektivně nabídne dvojnásobné optické přiblížení scény.

Přijetí kontroverzních inovací

Drtivou většinu novinek iPhonu 7 jsme již v minulosti u některého z telefonů viděli. Ale v mnoha ohledech je iPhone 7 tím prvním smartphonem, který kombinuje všechny tyto vlastnosti dohromady. A to je na něm nové a jak se zdá, i přes původní komentáře, že ničím novým iPhone 7 nebude, jej lidé vzali na milost.

Ilustrovat to lze například na reakcích týkajících se chybějícího sluchátkového konektoru. Apple jeho odstranění zdůvodnil nejen tím, že je zastaralý, ale také tím, že v telefonu již zbytečně zabírá místo a sluchátka připojená přes Lightning konektor mohou mít více funkcí a poskytnou i kvalitnější hudební zážitek. Snad vášně uklidnil fakt, že v balení budou jak nová sluchátka, tak redukce na 3,5mm jack, snad opravdu zafungovalo zdůvodnění Applu a i veřejnost dovede odvahu firmy v tomto směru ocenit.

apple_iphone_7_15

Jak píše ve svém obsáhlém komentáři například kolega Nývlt z Technet.cz, digitální výstup z telefonu prostřednictvím Lightning nebo USB-C konektoru bude mít z dlouhodobého hlediska pro uživatele především velké výhody, ačkoli momentálně to bude znamenat trochu vyšší cenu sluchátek. Jack ale nejspíš opravdu zmizí v propadlišti dějin.

Mírnit můžeme například i zklamání z toho, že u iPhonu zůstala zachována stávající rozlišení displeje (1 334 x 750 u iPhone 7 a 1 920 x 1 080 u iPhone 7 Plus). Jistě, mnohé špičkové smartphony mají vyšší rozlišení displeje, ale i já v recenzích řady smartphonů přiznávám, že Full HD na úhlopříčce 5,5 palce stačí. Z hlediska výdrže baterie je to možná i praktičtější řešení. Ale nehodí se třeba pro virtuální realitu, jenže do té se zatím Apple nehrne (firma si typicky s novými kategoriemi dává na čas), takže proč zbytečně rozlišení zvyšovat.

Nové tempo doby

Ano, Apple mohl svému novému iPhonu dát více. Mohl mu dát nový design, ale nejspíš usoudil, že ten stávající funguje a jde ho použít jen s mírnými vizuálními vylepšeními a novými barvami (včetně lesklé černé Jet Black). Možná mohl iPhone dostat zahnutý displej, ale proč? U Samsungu je to skvělá stylovka, ale v praxi zahnutí žádné zásadní výhody nepřináší. A Apple si na praktičnosti a funkčnosti svých řešení zakládá, i když mu to ne vždy zcela vyjde (schválně, kolik z majitelů iPhonu 6 skutečně využívá 3D Touch?).

Nový iPhone určitě mohl dostat řadu dalších funkcí, které sem tam zkouší prosadit konkurence, třeba mohl být modulární. Skutečnost je taková, že prostě iPhone není smartphone našlapaný vším, co dnes technologie umožňuje. Ale takových přístrojů najdeme na trhu opravdu pramálo, většinou pak spíš slouží k upoutání pozornosti, ale prodejním úspěchem nejsou. Ani třeba zmiňovaný a úspěšný Samsung Galaxy S7 nemá vše, co by dnes smartphone mohl mít.

A Apple iPhone 7 je smartphone, který má především za úkol být úspěšný. Vytváří mix, který konkurence v mnoha ohledech nemá, ale který pro ni není smrtelným úderem. Uvedením iPhonu 7 se třeba ze špičkového Samsungu Galaxy S7 nestala zbytečná a zastaralá hračka, zrovna tak, jako uvedením samsungu na jaře nebyl do země zadupán starší iPhone 6s. Desátá generace iPhonu je jednoduše důkazem toho, že na poli chytrých telefonů už jednoduše nelze dělat takové skoky kupředu, protože to technologicky jednoduše nejde, nebo to nedává smysl. Na druhou stranu to nový iPhone nebude v čím dál sílící konkurenci mít rozhodně jednoduché a ačkoli má být úspěšným modelem, je otázkou, zda se nebude i po jeho uvedení Apple potýkat spíše se stagnujícími prodejními čísly.

Pokud však máte chuť se i přes vše výše uvedené novému iPhonu zasmát, není problém. Článek s vtipnými reakcemi na iPhone 7 už na Tyinternety.cz máme.

Total
0
Shares
Další články