Android Pay dá šanci placení mobilem. Snad i v Česku

Jednou z novinek, kterou Google představil na své vývojářské konferenci I/O, je i služba pro mobilní platby Android Pay. Podobně jako konkurenční Apple Pay má novinka výrazně rozšířit možnosti placení chytrými telefony. Na rozdíl od Apple Pay si však placení Androidem snad brzy užijí i čeští uživatelé.

Jednou z novinek, kterou Google představil na své vývojářské konferenci I/O, je i služba pro mobilní platby Android Pay. Podobně jako konkurenční Apple Pay má novinka výrazně rozšířit možnosti placení chytrými telefony. Na rozdíl od Apple Pay si však placení Androidem snad brzy užijí i čeští uživatelé.

Android Pay je podobně jako Apple Pay novou univerzálnější cestou pro větší rozšíření placení mobilními telefony. Služba by se neměla na rozdíl od konkurenční Apple Pay omezovat jen na USA, respektive americké banky. Karetní společnost Visa již například prostřednictvím své evropské pobočky potvrdila, že u svých karet s podporou služby počítá.

Mobilní platby prostřednictvím karet Visa by tak měly být dostupné v celém světě. Přesto bude nejspíš nutné, aby nový způsob alespoň povolovala i banka, která kartu vydává. Konkurenční společnost MasterCard zatím potvrdila dostupnost služby „v následujících měsících“ jen v USA.

https://www.youtube.com/watch?v=OueObu2aA_M

Zapojení bank by však v tomto případě mělo být jednoduché, takže můžeme očekávat, že podpora Android Pay by se mohla relativně rychle objevit i v Česku. Detaily zatím známé nejsou, na jejich zveřejnění mají všechny dotčené strany dost času.

Android Pay bude sice fungovat na Androidu od verze Kit Kat, nicméně se širší podporou se dá počítat až po nástupu Androidu M, který byl zatím uvolněn jen jako vývojářské preview. Finální provedení systému pro uživatele bude uvolněno nejdřív na podzim a v prvních telefonech se objeví nejspíš až koncem roku. Teprve tehdy tak můžeme očekávat širší oznámení o dostupnosti Android Pay.

Google doposud sice placení v systému Android podporoval, nicméně tato funkce vyžadovala kombinaci tří věcí – správného mobilního telefonu (s podporou NFC), mobilního operátora, který službu podporuje a samotné banky. V praxi tak mobilní platby fungovaly jen u několika mála kombinací bank a operátorů. Nově bude podmínkou smartphone s operačním systémem Android M a podporou NFC.

pay-easy-instores

Podobně jako u Apple Pay tak zákazník v tomto případě v podstatě „zkopíruje“ svou platební kartu do mobilního telefonu a pak bude moci platit právě telefonem, stejně, jako by to byla jeho karta. Zákazník tak nebude muset pečlivě vybírat operátora ani banku, většina bank by totiž měla službu podporovat.

Placení bude fungovat skrze zabezpečené API Android Pay, které bude postavené na funkcionalitě Google Host Card Emulation. To znamená, že při platbě nebude telefon předávat přímo údaje o platební kartě, což zvyšuje bezpečnost a snižuje riziko zneužití. Zároveň toto řešení nevyžaduje hardwarové zabezpečení, které u plateb doposud obstarávala SIM karta v mobilním telefonu. Volitelně však půjde platby zabezpečit pomocí otisků prstů.

Google se při tiskové konferenci pochlubil, že od začátku bude nový platební systém podporovat v USA na 700 000 prodejců, což je stejné množství, jako u konkurenční služby od Applu.

Důvod je jednoduchý, opět nejde o dohody s prodejci ale o to, že tito prodejci mají ve svých provozovnách platební terminály pro bezkontaktní platby. Stejné podmínky pak budou platit kdekoli jinde na světě, takže právě díky podpoře ze strany karetních společností rychlému rozšíření placení nic nebrání. Android Pay půjde také používat pro placení v e-shopech a pro nákupy v aplikacích.

Total
0
Shares
Další články