Alza přijímá další kryptoměnu. Zaplatit lze vedle Bitcoinu také Litecoinem

Největší český e-shop Alza.cz, který loni dosáhl na rekordní tržby ve výši 21 miliard korun, pokračuje v adopci kryptoměn. V květnu loňského roku začala Alza přijímat platby v Bitcoinech, nyní spouští podporu pro další alternativní měnu Litecoin. Slibuje si od ní podobný úspěch jako v případě Bitcoinu, z něhož vlastně Litecoin vychází.

Platit Litecoinem (LTC) je nově možné na všech e-shopech Alzy a v automatech na pobočkách v Praze a Bratislavě si lze tuto měnu také směnit. Litecoin se tak přidává k Bitcoinu (BTC), směnárenské automaty Alzy navíc podporují také další kryptoměnu DASH. S tou ovšem zatím nelze platit v e-shopu.

Kryptoměny jsou populární

„Na Alze stále narůstá počet objednávek placených skrze Bitcoin. Od zavedení se jedná o tržby v desítkách milionů a tisíce objednávek. Ve velké míře je BTC využíván k nákupu komponent na těžení kryptoměn. Stabilní zájem je i o hardwarové peněženky, například oblíbený TREZOR od české společnosti SatoshiLabs. Obdobný vývoj nyní očekáváme i u Litecoinu,“ uvedl Jan Sadílek, vedoucí internetového marketingu Alza.cz.

Litecoin má proti Bitcoinu několik výhod, i proto ho Alza po úspěšném nasazení BTC zavádí. Přitom právě z nejznámější kryptoměny Litecoin vychází a má jen několik rozdílů. Ten nejzásadnější je ovšem v rychlosti zpracování transakce a poplatcích.

Zatímco u BTC dochází k potvrzení transakce vzhledem k přetížené síti zhruba každých 10 minut, u LTC je to zhruba čtyřikrát rychlejší. S tím souvisí i nákladnější zpracování transakce. U Litecoinů se stále pohybujeme v minimálních symbolických poplatcích, zatímco poplatek u Bitcoinu se může vyšplhat až na několik stovek korun.

Litecoin je proto mnohem vhodnější pro běžné platby, jaké můžete provádět třeba právě na Alze. Kryptoměny nicméně začíná přijímat stále více českých obchodů. Podle Coinmap.org zaplatíte jen v Praze kryptoměnami zhruba na 150 místech. A také v e-shopech pochopitelně obliba kryptoměn roste.

Také kryptoměna Dash má výhodu nízkých poplatků a okamžitých plateb bez čekání na potvrzení sítí, kdy se část sítě zaručí za oprávněnost platby. Díky současným kurzům je to skvělá příležitost pro investici. Proto ji Alza přináší do svých automatů. Platby v e-shopu touto měnou připravuje.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak je to s těmi startupy, konferencemi a bullshitem?

Lukáš Hudeček se rozhodl podívat na zoubek jedné z palčivých otázek české startupové scény. Vážně startupisté jenom kecají a houby dělají? Kolik networkingu už je moc a kolik zase málo? A dává vůbec smysl, že se poslední dobou koná tolik setkání nejrůznějších formátů? Odpověď je možná nečekaně jednoduchá.