Alza a Liftago testují v Praze společný rozvoz zásilek, volné kapacity taxiků mohou sloužit k převozu balíčků

Největší český online prodejce Alza.cz se zapojil společně s Liftagem do nového konceptu přepravy lidí a zásilek. Za pomoci sdílených anonymizovaných přepravních dat analyzují pohyb dopravců a vozů taxi, které by v případě volných kapacit mohly sloužit také k převozu balíčků.

Chytré sdílení dat může pomoci ulevit přetížené dopravě, optimalizovat množství kurýrů v ulicích
a přispět ke zlepšení životního prostředí ve městech. Projekt má také podporu Institutu plánování
a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), který si na toto téma nechává vypracovat studie.

„Alza.cz vždy hledá způsoby, jak doručit svým zákazníkům lépe, rychleji a levněji. Jednou z cest, která podtrhává jak kvalitativní, tak i ekologický aspekt problematiky doručování zboží je právě zvýšení efektivity stávajících doručovacích platforem díky lepšímu sdílení dat,“ uvedl Tomáš Havryluk místopředseda představenstva Alza.cz s tím, že sdílená data jsou logistického charakteru, tedy počty, fyzické vlastnosti doručovaného zboží z jedné strany, stejně jako kapacity a doručovací možnosti logistické sítě Liftago ze strany druhé.

Se společností Liftago se mimo jiné porovnává vytíženost, kapacity a doručovací možnosti jejich vozidel s údaji o objednávkách e-shopu a pohybu jeho kurýrů. Z analýzy například vyplynulo, že v určitých částech Prahy se až v 85 procentech případů trasy vozů kurýrních služeb a taxi překrývají. Pokud by se tyto cesty propojily a balíček převezl taxikář, podařilo by se nejen snížit počet automobilů v ulicích, ale i efektivně využít čas řidiče, který si může jednoduše přivydělat při čekání na dalšího klienta.

O využití principu sdílené ekonomiky Alza uvažuje již několik let a nyní k uskutečnění své vize získala silného partnera v podobě Liftaga. Obě firmy teď budou novou doručovací službu společně testovat a optimalizovat.

https://www.facebook.com/camppraha/videos/429783127579568/

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

E-maily zaberou až 28 procent pracovního dne

Také vám někdy připadá, že celý den jen čtete e-maily, odpovídáte na ně a potom hned čtete další e-maily, které mezitím přišly? Podle nového průzkumu o tom, kolik lidé stráví různými činnostmi času během pracovního dne, se vám to pravděpodobně nezdá.
Přečtěte si více

Velká piškotová válka na webu a další důležitosti, které český uživatel hledal minulý týden

Když jde o jídlo, jde o všechno. V duchu tohoto hesla se minulý týden na internetu rozhořel boj o tradiční české piškoty Opavia. Totiž ty, co se teď vyrábějí v Polsku. Kdo o nich slyšel málo, ťukal je do vyhledávače Seznamu. A ještě asi chvíli bude, bojovník za právo na cukrovinky kulatého tvaru Jan Tuna totiž se svým výpadem nekončí.