6 nejlepších seriálů natočených pro český internet

Přesouváme se na internet v každém ohledu. Ani seriálová tvorba – dokonce ta tuzemská – už dávno není jen výsadou televizí. V posledních letech se na českých serverech objevilo několik výrazných seriálů, jejichž kvalita si s tou televizní nezadá. Mnohdy je dokonce překonává ve své autenticitě díky luxusu neexistující regulace.

Sesbírali jsme proto pro vás seriály, které prostě musíte vidět. Nechte se inspirovat pro případ, že se vám budou letní noci zdát až zbytečně dlouhé.

Stream a ti další

Pokud chceme připomenout ty nejlepší internetové série, nevyhneme se v první řadě Streamu od Seznamu. Nejstarší česká videoplatforma v březnu oslavila 10 let své existence a z původního pokusu o český youtube se vyvinul plnohodnotný mediálně-obsahový projekt, který produkuje i velmi kvalitní pořady.

Ne všechny zajímavé série ale dnes pochází z produkce Streamu. Videoobsah je dnes pro média důležitý hlavně kvůli reklamě, takže své vlastní internetové “televize” rozjely skoro všechny velké české mediální domy: Economia má své Aktuálně TV s hlavním tahounem DVTV, Mafra spustila Playtvák a diskuzní pořad Rozstřel, Forum 24 má svoje Videoforum. Seznam.cz vedle úspěšného Streamu rozjel zpravodajský projekt Seznam Zprávy.

No a teď se pojďme podívat, jaké nejlepší série se urodily v posledních letech.

Gynekologie 2

Tahle série udělala pro internetovou seriálovou produkci to, co kdysi Hospoda pro český sitcom: ukázala, že to jde. I po letech je skvělá. Příběhy primáře Lexy v geniálním podání Roberta Nebřenského a jeho týmu (hvězdné obsazení Petr Čtvrtníček, Josef Polášek, Marek Daniel a Leoš Noha), které čas od času navštíví Jiří Lábus jako okresní gynekolog Čudák, natočili Igor Chaun a Petr Zahrádka. Scénář Petra Čtvrtníčka paroduje lékařské seriály a možná není pro každého, někdy se v něm objevuje docela meta-humor, ale rozhodně to stojí za vyzkoušení.

gynekologie_2

Kancelář Blaník

Říká se, že v Česku je těžké dělat politickou satiru, když tu nejlepší komedii předvádějí sami politici. Autoři Kanceláře Blaník s nimi ale bojují se ctí. Ojedinělý koncept parodie reaguje na reálné politické události, do nichž zasahuje fiktivní lobbysta Tonda Blaník v podání Marka Daniela, který vyměnil lékařský plášť za oblek a špičaté boty. Kvalita jednotlivých dílů je kolísavá a patrná je i politická orientace autorů — ale to nijak nesnižuje důležitost této produkce pro reflexi toho nejdivnějšího, co se v české politice děje. Kancelář Blaník se vysílá od roku 2014, má za sebou 5 sérií a zatím to pořád funguje.

Kancelar-Blanik

One Man Show

Tahle show není klasickým seriálem, ale je dnes tak důležitá, že ji zmínit musíme. Kamil Bartošek alias Kazma urazil dlouhou cestu od zábavného diskuzního pořadu plného stupidních otázek do současné podoby, kdy se One Man Show postupně proměnila v komplexní pořad s obrovským týmem, profesionální produkcí a vynikajícím vizuálem plným infografiky, který není legrace ustříhat. Asi jste slyšeli o falešném Jimu Careym, cestě do Ruska v kamionu nebo Karlu Ondrkovi v pořadu Prostřeno. Aktuální série vychází nepravidelně, ale vždy je to velká událost, která trhá rekordy na českém internetu. Naposledy dal Kazma 2 miliony views během 24 hodin. Překonal tím předchozí milionový rekord – svůj vlastní. Po hlavním díle vždy vycházejí další making-of díly.

one_man_show

Semestr

Další projekt Streamu natočil Adam Sedlák, který má za sebou studentský dokument o fenoménu jménem Radovan Kaluža a film na motivy neuvěřitelných, ale reálných událostí Lord Hoven. Takže autor poměrně zkušený, což je na Semestru dost vidět. Příběh odloučení Anny Linhartové a jejího přítele Jana Hofmana, který odjíždí na erasmus, má 6 epizod, každá z nich popisuje události v jednom měsíci. Vše, co vidíme, se odehrává na obrazovkách laptopů a displejích mobilů. Semestr je skvěle napsaný, pokud do téhle generace patříte, najdete se v dialozích i způsobu fungování, kdy ničemu nevěnujete pozornost delší než pár minut. Na tomhle seriálu se jednou budou historici učit, jak žila generace dvacetiletých v druhé dekádě tohoto století. Nesoustředěně a nevěděla, co se sebou.

semestr

Vyšehrad

Vyšehrad je vlajková loď nové internetové videotéky Obbod, která má za cíl získat jí diváky, ideálně platící. Seriál o obrovském fotbalovém talentu Juliovi “Lavi” Lavickém, který je sice dobrý fotbalista, ale jinak úplný kretén, se okamžitě stal kultovním. Jednak proto, že jeho představitel (a jeden z režisérů) Jakub Štáfek je ve své parodii fotbalistů typu Limberský vynikající, jednak pro dobrý scénář, s nímž pomáhal režisér Petr Kolečko. Pokud vás aspoň trochu zajímá fotbal, nebo jím naopak pohrdáte, Vyšehrad je povinnost.

vysehrad

Single Lady: Jízda v Óčku

První seriál na Playtváku z portfolia mediálního domu Mafra je zasazený do prostředí hudební televize Óčko, která rovněž patří do holdingu. Režírovala Jitka Rudolfová, scénář napsaly Tereza Seidlová a Veronika Dostálová a pokusily se v něm vystihnout, jak si nezadaná úspěšná manažerka snaží najít partnera. Jestliže Semestr ukazuje život současných studentů, Single Lady poměrně bez příkras ukazuje, jak žije dnešní generace 30+. Včetně šňupání koksu po barech, náhodného sexu na toaletách a tak. Pokud chcete vidět, jak žijí vaši úspěšní vrstevníci anebo jak možná žijete i vy, tady to je.

single-lady-jizda-v-ocku

Total
0
Shares
Další články