Rockaway může dokončit miliardové nákupy. Po Heurece mu úřad dovolil koupit Mall

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Rockaway akvizici nákupní galerie Mall.cz. Jeho nákup, společně se srovnávačem cen Heureka, skupina oznámila na konci loňského roku, teprve teď ale mohou být akvizice v hodnotě 5,4 miliardy korun definitivně dokončené. A ze skupiny Rockaway se stane největší hráč na trhu.

Antimonopolní úřad dnes povolil převzetí obchodu Mall.cz, respektive spojení firem Rockaway Capital SE a Netretail Holding B.V., která Mall vlastní. “Posuzované spojení soutěžitelů nezvýší tržní sílu spojovaných soutěžitelů natolik, aby mělo za následek podstatné narušení hospodářské soutěže,” uvedl úřad. Rozhodnutí je pravomocné.

Ve svém rozhodnutí úřad konstatoval, že sice dojde k posílení postavení skupiny, ale ne tak zásadnímu, že by to ohrozilo tržní prostředí. “Tržní podíl spojením vzniklého soutěžitele bude stále na většině trhů pod 25 %, navíc skupina Rockaway bude vystavena působení řady konkurentů, z nichž někteří na jednotlivých dotčených trzích dosahují obdobného či silnějšího postavení,” píše ÚOHS.

Největší česká e-commerce skupina

Rockaway se po dokončení transakcí stane obratově zřejmě největším e-commerce subjektem v Česku. Díky Mallu připojí ke svým eshopům nákupní galerii s osmimiliardovým obratem a velkým logistickým centrem. S financováním Jakubu Havrlantovi pomohli Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a společnost PPF.

Mall doplní stávající eshopy skupiny Rockaway: CZC.cz, Vivantis, Proděti, BigBrands, online obchod s potravinami Kolonial a síť výdejen Uloženka. Mall prodává elektroniku, domácí spotřebiče, počítače a mobily, ale také kosmetické přípravky, hračky, oděvy, obuv, sportovní potřeby, věci na péči o zvířata a potřeby pro dům a zahradu.

Rockaway je hodně aktivní, a to nejen v nákupech. Loni spustil Kolonial a aplikaci pro přeposílání peněz Napku, letos po ročních odkladech otevřel s finanční skupinou Roklen crodwfundingovou investiční platformu Fundlift. Na začátku letošního roku stihl koupit největšího českého online prodejce zájezdů Invia, obratem z něj ale (zřejmě nadpoloviční) podíl prodal čínské investiční skupině CEFC.

Velikost vyvolala obavy konkurence

Rozhodnutí antimonopolního úřadu následuje měsíc po schválení nákupu Heureky. Celkově se ÚOHS transakcemi zabýval poměrně dlouho, přes půl roku. Vzhledem k velikosti skupiny Rockaway není divu, že se do posuzování pustil důkladně. U Heureky dokonce stanovil několik podmínek, které musí nový majitel dodržovat.

Právě převzetí největšího cenového srovnávače skupinou, která vlastní nebo spoluvlastní množství eshopů, na českém trhu vyvolalo obavy. Jeden z největších eshopů Alza.cz za velkého zájmu médií ukončil spolupráci s Heurekou. A rovnou i spustil web Bezheureky.cz, kde vedle vysvětlení nabízí dalším e-shopům pomoc a radu, jak „žít“ bez pro zákazníky důležitého cenového srovnávače. Podrobně jsme to rozebrali tady.

obrat mobilni telefony

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Danny Macaskill, Peugeot a BBC

Na Tyinternety se vrátily po pauze memy, virály nesmí chybět samozřejmě také. Tenotkrát s novou parádou od Dannyho Macaskilla, s překvapivě vůbec ne špatnou reklamou na Peugeot, skvělé decentní promo na spuštění BBC Music a na závěr prank s kočičkou