Videoreklama v roce 2015: Jak a kde lovit fanoušky

Videoreklama na webu je stále důležitější. Facebook jich lidem denně přehraje 3 miliardy, svou verzi budoucích videoreklam ukázal i Twitter. Jak ji využít a co ji letos čeká? Připravili jsme 10 videotrendů pro letošní rok.

Video na internetu získává stále důležitější roli. Facebook jich lidem denně přehraje 3 miliardy, svou verzi budoucích videoreklam ukázal i Twitter a pozornost si získaly i zajímavé videoaplikace. Tuhle formu prezentace už nejde minout ani vynechat z hlediska marketingu. Aby vám neuniklo, jak je využít a jak se budou v následujících měsících vyvíjet, připravili jsme 10 videotrendů pro letošní rok.

Nejzásadnější trendy pro videa připravila společnost Unruly, která je specialistou právě na videoreklamy. V originále si je můžete prohlédnout ve zkrácené i plnější verzi. My předkládáme plný počet trendů. Pokud se navíc chcete dozvědět, jak tímto formátem zaujmout, doporučujeme naši Příručku marketéra.

1. Video v první řadě na Facebookuimport-video-kompletni-prednasky-ze-social-marketers-summitu-2012.jpg

O video na sociálních sítích je boj. Facebook se snaží urvat roli jedničky. Porazit chce hlavně YouTube, což se mu pozvolna začíná dařit. Tři čtvrtiny zhlédnutí videí na internetu už se podle statistik ComScore tak jako tak dějí mimo YouTube. A velké značky se zkrátka přizpůsobí fanouškům: nabídnou jim spoty tam, kde se pohybují, což nahrává právě Facebooku.

2. Televize si s programatickým nastavením polepší, televizní spoty ale ne

Programatické nákupy reklamního prostoru (u nás se o trendu hovoří jako o RTB) získávají na oblibě, i když pomalu. Mnohdy systému totiž ani marketéři pořádně nerozumí. Nastavení umožňuje přesnější cílení na konkrétní publikum a to dosud především televizi chybělo. Jenže televizní reklamy se musí vypořádat ještě s dalším hendikepem: dosud se jim nepodařilo přesunout se z módu prostého vysílání sdělení do fáze, kdy dokážou emocionálně zaujmout, nebo dokonce diváka donutit k nějaké akci.

Podle odborníků jim tak stále chybí možnost propojit se s digitálními aktivitami značek. A navíc dost netestují to, jak skutečně diváka zaujmou. Nemluvě o možnostech, jak naladit lidi 30vteřinovým televizním spotem tak, aby položil základ online komunikaci a využít RTB k “synchronizovanějšímu” pronásledování lidí na internetu.

3. Emoční testování a cílení jako základ digitálního obsahu a jeho šíření

Síla vyvolané emoce ve videu je nejzásadnější pro úspěch šíření prostřednictvím WOM, tedy jako osobní doporučení. A podle výzkumů jsou navíc kampaně založené na emocích efektivnější než ty racionální. Ostatně můžete se přesvědčit o tom, že například dlouhodobě nejvirálnější reklamy ze Super Bowlu rozhodně na city hrají.

Jedním z nejvýraznějších trendů roku má být proto nejen výroba reklam, ze kterých emoce přímo kapají, ale i testování vyvolaných pocitů a cílení na diváky s tou nejsilnější reakcí.

http://youtu.be/uQB7QRyF4p4

4. Marketing daného momentu na scéně

Nic naplat, ani velké týmy zaměřené na sociální média v marketingových odděleních společností se zatím nedostaly do reálného času. Tedy do pozice, ze které by byly schopné opravdu aktuálně reagovat na to, co se právě děje a rovnou kolem toho postavit marketingové akce. Právě programatické cílení a lepší možnosti v získávání dat, to ovšem mají měnit

Do hledáčku všech reklamě pokročilých společností se má dostat marketing daného momentu. Digitální kampaně v něm jsou sjednoceny s aktuálními událostmi, jako jsou právě vstřelené branky ve sportovních utkáních, vítězné i poražené týmy nebo třeba změny počasí. To všechno může změnit nákupní chování.

Kampaň britské oděvní firmy JD Williams se odráží od uvedení premiéry filmu 50 shades of Grey. Spodní prádlo předvádějí prošedivělé modelky.
Kampaň britské oděvní firmy JD Williams se odráží od uvedení premiéry filmu 50 shades of Grey. Spodní prádlo předvádějí prošedivělé modelky.

5. Značky budou koukat, jak dáváte pozor

Nikdo ještě s jistotou nepřinesl ten opravdu nejlepší způsob, jak měřit úspěšnost video kampaní. Počet zhlédnutí ukazuje dosah, sdílení jejich vliv na sociálních médiích, počet prokliků pak alespoň nějakou diváckou aktivitu – ale to ještě nehovoří o úspěchu.

Letos se proto prý značky budou soustředit na to, jak dávají diváci pozor. Podle předpovědí se víc bude řešit otázka, jak dlouho divák nechá video běžet a kolik z nich nechá spot dohrát až do konce.

6. Pojem zhlédnutí získá lepší definici

Především ve Spojených státech se v poslední době hojně řeší, za co by přesně inzerenti měli platit. Tedy co znamená v digitální době zhlédnutá reklama.

Ostatně každé stránky tuto otázku řeší jinak, jak už jsme upozorňovali: „Facebook za video view započítava už 3 sekundy, ktoré si užívateľ prehrá. U YouTube je to min. 30 sekúnd videa,” říká například Peter Mižík, media manager z agentury Zaraguza (níž video, které pochází z díly této agentury).

Podle zástupců prodejců reklamního prostoru nelze očekávat, že reklama bude považována za zhlédnutou jedině ve chvíli, kdy si ji divák pustí ve 100procentní podobě. Tedy až do konce a v opravdu otevřeném prohlížeči.

Značky zase chtějí alespoň nějaké záruky, že nebudou spuštění jedné vteřiny videa platit jako plný zásah publika, které si objednaly. Dohodnutí obou stran na standardech je nutné, a k němu má dojít právě letos.

7. Videa pro opravdu specifická publika

Lidé už bezhlavě nesdílejí cokoliv a hlavně s kýmkoliv. Místo toho si často vybírají, komu zajímavé video pošlou. Publikum některých se tak úzce vymezuje a dokládají to i čísla: podle výzkumů se 84 procent aktivit v News Feedu ani nezobrazí, zato 98 procent všech zpráv si lidé otevřou.

A právě tady je prostor pro další šíření, což si uvědomují i značky. Víc jich má proto vytvářet obsah přímo určený pro úzké publikum, tak, aby ho sdílelo v prostřední “stínových” sociálních platforem, jako jsou Snapchat nebo Instant Messaging.

8. Správná viralita jako základ kampaní na sociálních sítích

Opravdu úspěšní inzerenti prý dokážou zajistit “cennou viralitu”. Tedy video obsah, který je široce sdílený, relevantní pro diváky a přitom sdělení zůstává pro značku v souladu s jejími dalšími aktivitami. Virální hit, u kterého si nikdo nepamatuje jméno značky, asi obchodní cíle nesplní. Nezlepší dosah sdělení a už vůbec ne prodeje.

Virální videa podle Socialbakers
Virální videa podle Socialbakers

9. Nativní videoreklamy na vzestupu

Nativní videoreklamy získávají hlavně ve světě stále hlasitější slovo. Dosud především v display reklamě, teď je na řadě video. Značky totiž budou očekávat, že jejich sdělení budou doručovaná ve spojení s obsahem vysílání. Tak, aby diváky co nejmíň rušily. Podle eMarketeru má jít v roce 2017 do nativních formátů 5 miliard dolarů, přitom v roce 2013 to nebyla ani polovina.

10. Stopování uživatelů napříč zařízeními: módní trend roku

Video je nejen stále oblíbenější, ale hlavně stále častěji přehrávané na mobilních přístrojích. A to různých: i třetina Čechů přiznává, že je na internetu 24/7, mezitím vymění hned několik zařízení. Videokampaně, které je budou pronásledovat napříč všemi přístroji, které vezmou do ruky, nejsou už jen něco moderního. Je to nutnost. Zásadní potřebou roku tedy má být identifikovat uživatele na jakémkoliv přístroji a sledovat dosah napříč nimi. V mobilním prostředí obtížnější úkol, proto se má problematika stát zároveň výzvou roku.

Total
0
Shares
Další články