Zajistěte si rychlé a stabilní připojení, protože #beznetu ani ránu

Nádech, výdech. Nádech, výdech. Dinosaur přeskakující kaktusy. Nádech, výdech. Nádech… Grr! Každý to zná, každý to někdy zažil a vaše babička je jen výjimkou potvrzující pravidlo. Špatné, nebo dokonce žádné připojení k internetu – to je noční můra dnešní generace!

Samozřejmě, že občas není na škodu vyjít si na procházku nebo si přečíst dobrou knihu, ale o to více je pak důležité, aby bylo připojení k internetu rychlé a stabilní vždy, když jej zrovna nejvíce potřebujete.

Na to, jak strašné je dnes (nejen) pro mladé lidi být bez připojení k internetu, upozornila kampaň #beznetu, v rámci níž různí youtubeři a influenceři zasílali své fotky a videa. Soutěžící měli za úkol znázornit hloubku zoufalství z nefungujícího internetu a podělit se o své trápení s hashtagem #beznetu.

Kampaň byla provázena soutěží o Oculus Rift, kupony na Mall.cz a další pěkné dárky, které do soutěže věnovala společnost CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura a.s.). V článku vám přinášíme výběr těch opravdu nejvíc frustrovaných lidí bez internetu.

#beznetu ani ránu

Buďme k sobě upřímní. Bez počítače a internetu se dnes již neobejdete, ať už studujete nebo pracujete – jde o zcela základní potřeby. Nefungující internet, typicky pár hodin před odevzdáním nějaké práce nebo koncem deadlinu, je obrovský nepřítel.

Situací, kdy vám nefungující internet zavaří, je však mnohem více. Představte si, že spolu s kamarády zrovna vyhráváte největší bitvu celé hry, když v tom… bum! Je po všem a vy ani nevíte, jak to dopadlo. Pokud nejste náruživí hráči, musíte alespoň sledovat seriály. A koho baví, když se mu streamovaný pořad neustále zasekává, protože vám vypadává internetové připojení?

Když se zkrátka na svůj internet nemůžete spolehnout, je to špatně a může vám to způsobit zbytečné trable. Ve stále propojenějším světě sociálních sítí se bez internetu vlastně stanete takovým novodobým trosečníkem, který má jediný cíl: dostat se zpět k funkčnímu připojení.

Protože bez něho je jedno, kolik máte telefonů, tabletů a počítačů. Když na nich svítí, že připojení k internetu není k dispozici, jsou prakticky nepoužitelné. V aktuálních sychravých podzimních večerech taková skutečnost ještě přitíží v pochmurné náladě a to, přiznejme si, nikdo nechce!

Korunu tomu pak u slečen a dam, když už se v takový večer chtějí vydat na rande, nasadí, když jim nefunkční internet zastaví v půlce nejnovější beauty tutoriál, v němž zjišťují, jak správně sladit make-up a vlasy. Jedině kvalitní internetové připojení vám zaručí, že se do takové situace nikdy nedostanete.

Nebuďte #beznetu

Předpokládáme, že internet nemáte proto, abyste mohli s rozpixelovaným dinosaurem přeskakovat kaktusy a shýbat se pod letícími ptáky, když nefunguje. Předpokládáme, že chcete, aby váš internet fungoval.

Rychlost připojení a cena, to jsou zřejmě hlavní kritéria, která zvažujeme při volbě poskytovatele internetového připojení. V poslední době, kdy se stále množí počty současně připojených uživatelů a zároveň i počty a závažnost kybernetických útoků, k nim ale přibývají i kritéria stability a bezpečnosti.

Bezdrátové připojení (Wi-Fi) se v místech s menší dostupností jiných typů připojení může jevit jako vhodná alternativa. Wi-Fi připojení je ale bohužel zpravidla poměrně nestabilní – je závislé na výkyvech počasí, na počtu koncových uživatelů i tom, jak jej uživatelé v daném momentu vytěžují. Díky častějším výpadkům spojení se tak příliš nehodí pro https protokol, který se používá pro zabezpečená připojení k webovým serverům. A ani pro streaming videí a jejich sledování online, nelze zde využívat internetovou televizi. A jako nevýhoda může být vnímána i nutnost instalace antény na zeď nebo střechu domu a přímá viditelnost mezi vysílači.

Největším rizikem Wi-Fi připojení je ale jeho bezpečnost. Odposlechy hrozí zejména u amatérsky vytvořených bezdrátových sítí – dle míry zabezpečení (či naopak zranitelnosti) dané sítě je lze realizovat i velice jednoduše a téměř nepozorovaně.

Velkou výhodou pevné linky je její zpravidla velmi dobrá dostupnost. Pevná linka totiž využívá původní telefonní kabely, které jsou dnes již nahražovány kabely optickými a síť bodů vysokorychlostní internetové sítě je stále hustší. I díky tomu narůstá počet domácností, které mohou i po původním telefonním, tedy metalickém vedení, mít internetové připojení až 250 Mb/s, a to i mimo velká města. A rychlost připojení na těchto linkách nekolísá, není závislá na počasí či denní době nebo počtu uživatelů v dané lokalitě.

Prostřednictvím pevné sítě můžete mít doma jak internet, tak hlasovou službu (telefon) i internetovou televizi. Poskytovatele internetu si přitom můžete vybrat z řady smluvních partnerů provozovatele sítě, kterým je CETIN.

Pevné připojení je z dostupných řešení také nejbezpečnější. Připojení po pevné lince vede přímo ke konečnému zákazníkovi, tudíž tam není žádná mezivrstva, v rámci které by bylo dané zařízení viditelné. Oproti tomu každý Wi-Fi router na sídlišti má nějakou úroveň zabezpečení, ale také nějakou úroveň zranitelnosti. Tato zranitelnost v pevné síti není technicky možná.

Pevné připojení nabízí opravdu stabilní a rychlý internet. Největší telekomunikační síť v ČR, která pokrývá pevným internetem celé území České republiky, provozuje společnost CETIN. Potřebujete stabilní rychlý internet? CETIN investuje 22 miliard korun do budování sítě, zrychlení připojení pro domácnosti po celé ČR. Každý den zrychlujeme! Více informací a ověření rychlosti na vaší adrese najdete na www.zrychlujemecesko.cz.

Diskuze k článku