Pokochejte se: Aplikace VentuSky vám zpříjemní i bouřkový den

Chcete vědět přesně, kdy začne pršet a jak dlouho bude déšť trvat? Česká meteorologická společnost InMeteo představila webovou aplikaci VentuSky, která vám dá mnohem víc než jen tyto informace. Při jejím prohlížení možná zabijete značnou část dne. Autoři do ní denně cpou gigabyty meteorologických dat. Chtějí konkurovat nejnavštěvovanějším portálům o počasí na světě.

VentuSky staví na datech z různých numerických modelů pro počasí a vytvořila si vlastní mapové podklady. Pro celý svět je k dispozici předpověď teploty, srážek, větru, oblačnosti, tlaku vzduchu, sněhové pokrývky a dalších meteorologických veličin.

Aplikace vás navíc možná vtáhne i do světa meteorologie. Data jsou zobrazována na mapě světa a je z nich zřetelná provázanost všech dějů v atmosféře. Například hluboká tlaková níže nad Skandinávií citelně ovlivní i počasí v celé střední Evropě…

ventusky4

Vítr je zobrazován pomocí proudnic (čar), které zajímavým způsobem vykreslují neustálý vývoj počasí. Na mapě díky tomu vznikají nádherné útvary zobrazující tlakové níže, které do sebe nasávají okolní vzduch.

Deep cyclone south of Africa, 28.2.2016

Deep cyclone south of Africa, 28.2.2016

Návštěvníci se díky aplikaci VentuSky dostávají přímo k datům z numerických modelů. Data web sbírá ze tří. Vedle poměrně známých dat z amerického modelu GFS, zobrazuje data také z kanadského modelu GEM a nového německého modelu ICON, který je výjimečný svým vysokým rozlišením pro celý svět. InMeteo dodává, že data z modelu ICON v takovém rozsahu jako na webu VentuSky zatím nikde na internetu dostupná nejsou.

ventusky3

ventusky5

 

Diskuze k článku