6 webových stránek, které vám usnadní život a zpestří den

Pryč jsou časy, kdy jsme naslepo vyráželi do obchodů, abychom si koupili nový kus nábytku, oblečení, nebo se toulali krajinou bez nějakých těch internetových znalostí o tom, co je v okolí. Dnes bez předběžné rešerše na internetu nevyjdeme z domu. Věřte, že i ten nejosamělejší keř může mít online svou síň slávy. Nerozumíte? Čtěte. Představujeme šest užitečných webů zajímavých služeb, které jsou prostě návykové.

1. Fashion Map: Styl je o nápadech

Fashion Map je jednoduše online encyklopedie československé módy. Funguje už dva roky, během kterých Fashion tým doplňuje módní mapu, píše blog, přichází s novinkami ze světa módy a informuje o obchodech, značkách, o začínajících i známých designérech a obchodech. Ale třeba i o technologiích v módě, jakou je 3D tisk.

Kromě inspirace a praktické mapy obchodů tu najdete i kalendář akcí, které by žádnému milovníku módy neměly ujít. Když je nestihnete, může se vám zadařit přečíst si z událostí reportáž nebo prohlédnout fotky. No a samozřejmě tu najdete zmínky na opravdu zajímavé módní projekty.

2. Insidecor: Design jako životní styl

Několik nadšenců z oblasti architektury, designu, byznysu a marketingu se dalo dohromady, aby vytvořili portál, který bude mapovat veškeré informace o současném interiérovém designu v České republice a zvyšovat tak povědomí o něm – Insidecor. „Chceme lidem ukázat, co znamená dobrý interiérový design a kde ho hledat. Zároveň pomáháme architektům prezentovat jejich práci,“ říká Ingrid V. Lermen, architektka a zakladatelka projektu. Jedním z cílů projektu je dokázat veřejnosti, že investice do práce architekta i designéra se vyplatí stejně jako koupě kvalitních produktů.

Inspiraci tu můžete hledat na blogu, nebo pomocí přehledného katalogu (nikoliv e-shopu) přímo objevovat designéry, obchody a konkrétní produkty. V popisku vždy najdete místo, kde si vysněný kousek můžete pořídit.

A plány do budoucna? „Dohodli jsme se s našimi partnery a vytvořili klientskou ID kartu, která nabízí jejím držitelům mnoho výhod – např. peníze zpět za jejich nákupy ve formě bodů, pozvánky na speciální akce a další. Také věříme, že nejlepší způsob, jak porozumět interiérovému designu, je zažít ho na vlastní kůži. Proto chystáme na jaře nový projekt – výstavu, do které se zapojí tuzemští architekti a designéři,“ láká Ingrid.

3. PrahaNeznama.cz: Průvodce po pražských čtvrtích

Asi nejznámější projekt z naší šestice, Praha neznámá, si na facebookových stránkách získal už víc než 50 tisíc fanoušků. Díky investigativní práci jejích autorů mohou čtenáři lépe poznat svou čtvrť a probudit v sobě lokální patriotismus. Petr Ryska, zakladatel portálu, říká, že chce „ukázat, že Praha není jen jedno město, ale celé množství různých měst, vesnic a přírody mezi nimi. V Praze se dá najít úplně vše, romantické vesničky jako v jižních Čechách, a třeba i dřevěné chodníky přes mokřady jako na Šumavě.“

Klasickými prohlídkami města už Pražany nikdo nezaujme. Ale komentované prohlídky mimo turistické trasy vzbudily nesmírně kladný ohlas. A dobrá zpráva pro příznivce klasických médií: do konce roku by se měla Praha Neznámá objevit také v knižní podobě. „Mojí metou je zpracovat postupně všechny čtvrtě v Praze tak, aby si každý obyvatel mohl najít to své oblíbené místo,“ uzavírá Petr Ryska. To je vysoký cíl. Držíme palce!

Autobusové nádraží Florenc, Zdroj: Praha neznámá

Autobusové nádraží Florenc, Zdroj: Praha neznámá

4. GoOut: Váš osobní kulturní průvodce

Blázni do kultury z GoOut dennodenně aktualizují akce po celé republice, které stojí za to navštívit. Najdete tu programovou nabídku konkrétních míst – klubů, divadel, galerií, kin, muzeí nebo koncertních sálů, a to v Praze, Brně, Ostravě nebo Plzni. Nemusíte kvůli tomu na stránky jednotlivých provozovatelů. Navíc si tu rovnou můžete koupit lístek, který vám přistane pohodlně do e-mailové schránky. Stránky jsou docela vychytané – když se zaregistrujete, stane se z informačního portálu personalizovaná služba, která bude nabízet jen ty akce, které vás zajímají.

GoOut také shromažďuje aktuální informace o hudebnících působících v ČR a termínech jejich koncertů s fotkami a videi. Mimochodem, momentálně už mají v databázi přes šest tisíc takových profilů. Pokud nehledáte nic konkrétního, poslouží vám magazín, díky kterému už žádný váš víkend nepřijde na zmar. Zajímavý je i blog H&M<3MUSIC o tom, co se děje na světové hudební scéně, včetně reportáží z festivalů a rozhovorů s umělci.

Po prvotních úspěších se ale GoOut v rozvoji nezastavuje. „Na rok 2016 máme opravdu veliké plány. Naši uživatelé se můžou těšit na mobilní aplikaci, se kterou budou kulturnímu dění zase o něco blíž,“ těší se jeden z tvůrců portálu Lukáš Jandač.

5. ArtMap: Umění na mapě

Mapovací platforma neziskové organizace ArtMap má podporovat a propagovat současné umění v České republice. Před sedmi lety tvůrci začínali tištěnou mapou galerií v Praze, která dodnes vychází každé dva měsíce a distribuuje se do galerií, kaváren, kulturních a informačních center.

Od roku 2010 už ale nemusíte spoléhat jen na to. Vznikl webový portál artmap.cz s celorepublikovým přehledem aktuálních výstav a událostí na poli současného (nejenom) výtvarného umění. Mapa se stala virtuální a aktualizuje se každý den. A doplníte si tu také informace o umělcích, kteří kdy u nás vystavovali. V knihkupectví pořídíte publikace o umění, ať už jsou to monografie, autorské knihy či ziny. S tímhle webem zkrátka už na žádnou výstavu nepřijdete nepřipraveni.

6. Na-Ovoce.cz: Přírodní bohatství na dosah

A končíme ovocem a bylinkami. „Stává se vám, že na cestách po českém venkově projíždíte silnicí lemovanou řadou ovocných stromů, jejichž shnilé plody se hromadí v příkopech? Že ve městě narazíte na třešeň či moruši, o kterou se nikdo nestará, nebo dokonce na sad zarostlý k nepoznání?“

Plýtvání plodinami zakladatele projektu Na-Ovoce štvalo natolik, že „donuceni životem ve městě“ vytvořili komunitní platformu pro lidi, kteří chtějí zodpovědně využívat přírodní bohatství v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů či bylinek. Vznikla zábavná mapa, kam může zapsat bezprizorní strom nebo keř úplně kdokoliv. Není divu, že se uživatelé začali v objevování přírodního bohatství v Čechách předhánět, takže na webu najdeme i síň slávy. Můžete se tu seznamovat a diskutovat. Jestli si nejste svojí touhou po ovoci a bylinkách jistí, třeba vás přesvědčí herbář, kde můžete veškeré mezery ve znalostech dohnat.

Snahou je místa nejen mapovat, ale také přispívat k jejich udržitelnosti, zakládat nová a dbát na hodnoty, které rostliny pro člověka představují. Zrovna teď shání Na Ovoce přes HitHit peníze na mobilní aplikaci, se kterou se snadno stane zachráncem přírody úplně každý.

Diskuze k článku