Enern investoval do online alternativy k realitnímu trhu

Skupina Enern založená Petrem Šmídou, Pavlem Muchou, Radkem Švecem a Radovanem Nesrstou (v srpnu 2015 se stal partnerem také Tomáš Čupr) investovala do dalšího projektu. Nový portál Flatio.cz chce nabídnout ryze online alternativu k českému realitnímu trhu s jeho známými neduhy. Startuje v Praze a Brně, rozšiřování do dalších měst v ČR je v plánu.

„Pronajmutí bytu by jednou mělo být tak snadné, jako je nyní snadné rezervovat si pokoj v hotelu. Líbí se nám vize Flatia změnit kamenný svět pronajímání bytů,“ okomentoval investici v řádu jednotek milionů korun Pavel Mucha, partner Enernu. „Ceníme si také zkušenosti Radima a jeho týmu získaných z přidružených realitních projektů,“ dodal.

Platforma propojující majitele bytů se zájemci o pronájem jde podle společnosti mnohem dále než stávající služby. Flatio zájemci umožní si byt rezervovat i pronajmout online, a pak se rovnou nastěhovat. Uživatelé tak ušetří čas, protože nemusejí jednat s realitními kancelářemi.

Podle plánu projektu odpadá dokonce i nutnost prohlídky bytu. Z ověřené nabídky si zájemce prohlédne byt prostřednictvím fotografií a zejména virtuální prohlídky. Následně si byt zarezervuje a uzavře s majitelem online smlouvu.

„Díky rezervačnímu systému víme, který byt je kdy volný. Zájemci si tak vybírají pouze z dostupných bytů a neztrácejí čas studováním neaktuálních inzerátů,“ popsal rezervační proces zakladatel Flatia Radim Rezek. Se svým týmem má z dalších služeb pronajímání dlouholeté zkušenosti – provozuje třeba server na studentské bydlení Studentreality a stojí za sítí apartmánů Chillhills.

Detail nabídky na flatio.cz

Detail nabídky na flatio.cz

„Flatio zůstává s klientem i po uzavření smlouvy a nabízí mu další zjednodušení celého pronájmu,“ slibuje Rezek.

Majitelům bytu Flatio slibuje volnost od realitních kanceláří, avšak s veškerým komfortem. Pokud chce pronajímat online, musí pouze fotografovi Flatia umožnit pořízení virtuální prohlídky a fotografií bytu.

„Majitele nezdržujeme focením podkladů na klasickou zrcadlovku, ale využíváme specializované zařízení, které stejnou práci udělá za jednu minutu,“ popsal Rezek. Do 24 hodin má být inzerát zveřejněn online a majitel si může vybírat ze zájemců, kteří si jeho byt chtějí pronajmout, a navrhnout jim uzavření smlouvy online. „Samozřejmostí je, že majitelům zájemce o bydlení prověříme z pohledu rizikovosti,“ doplňuje Rezek.

Administrační rozhraní majitele nemovitosti

Administrační rozhraní majitele nemovitosti

V klubu se Slevomatem, Rohlikem a Twistem

Flatio se tak stalo dalším startupem, ve kterém Enern získal podíl. Zařadilo se mezi firmy jako třeba Slevomat, Rohlik.cz, Twisto, Lavito.pl či ROI Hunter. Investiční skupiny dosud v Česku a Polsku investovala 55 milionů eur, svoji kancelář má také v Berlíně, jednom z evropských hlavních měst startupových center.

V současné době Enern spouští také nový fond zaměřený na digitální technologie s kapitálem bezmála 1,5 miliardy korun. Součástí skupiny jsou také dva fondy investující do internetových startupů v celkové velikosti 20 milionů eur.

Diskuze k článku

  • Pronajmout si byt na déle než na semestr bez osobní prohlídky je hloupost. Virtuální prohlídka nikdy nezobrazí 100% realitu. Tím spíše, že v zájmu majitele a v zájmu celého systému je byt pronajmout a vygenerovat provizi. Smrad z popelnic ve vchodu do domu anebo hluk ze sousedního rekonstruovaného domu virtuální prohlídka nikdy nezobrazí. Nezobrazí ani to, zda máte v blízkosti voňavý krámek s croissanty anebo nic a musíte si pro rohlíky jet autem. A ví to 99 % poptávajících. Na dálku se pronajímají jen nedostatkové nemovitosti, jako je např. studentský pokoj v Athénách. Tam si musíte pokoj najmout na dálku a zaplatit předem i kauci. Tedy pokud chcete bydlet hned od začátku semestru a nechcete kvůli prohlídkám v červenci platit letenku navíc. Nabídka bytů k pronájmu je v Praze natolik široká, že ani Češi ani expati nemají potřebu kupovat zajíce v pytli a pronajmout si byt bez prohlídky. Ano, my realitní kanceláře popisy nemovitostí přikrášlujeme (někteří kolegové a konkurenti přímo básní), ale cílem je dotáhnout zájemce na prohlídku a tam už každý může použít vlastní oči a vlastní rozum. V pronájmech se inzerují byty, které opravdu jsou, klidně se podivejte třeba na http://www.prazskereality.cz/pronajem-bytu Flatio se možná uchytí u pronájmů na 2 měsíce, ale v krátkodobých pronájmech nemůže konkurovat AirBnB a u dlouhodobých nedokáže poskytnout stejně kvalitní informace jako reálná prohlídka nemovitosti. A prověření spolehlivosti nájemce? Nenechte se vysmát. V Čechách tohle není reálné. A pokud je Flatio stavěné jako globální business? No nevím, ale myslím, že trulia.com s uživatelskými recenzemi lokalit včetně dat o bezpečnosti, školách atd. si svoje postavení udrží. Zkusím sem napsat další komentář za rok (a Flatio by také mohlo), co říkáte?