Google SideWiki: pravidla hry se zásadně mění

Dnes je panel WikiKomentáře (SideWiki) k dispozici pouze pro prohlížeče Internet Explorer a Firefox (Chrome bude brzy následovat, a lze očekávat, že to v něm bude již zabudováno, a nebude to jen doplněk). Lišta je zdarma a instalace trvá jen několik vteřin.

WikiKomentáře Google umožňují:

 • publikování užitečných informací o libovolné webové stránce (i o této) přímo v prohlížeči
 • čtení informací v souvislostech ve WikiKomentářích přidaných ostatními uživateli
 • sdílení WikiKomentářů prostřednictvím služeb Blogger, Facebook, Twitter a profilu Google

Chcete-li WikiKomentáře začít používat, stáhněte si nejnovější verzi lišty Google Toolbar a v nabídce Možnosti lišty Toolbar povolte tlačítko WikiKomentáře. Další informace o aktivaci WikiKomentářů.

Kliknutím na tlačítko na liště Toolbar otevřete postranní panel s WikiKomentáři, které ostatní uživatelé vytvořili pro aktuálně zobrazenou stránku. Pokud zde žádné komentáře nejsou, můžete tuto stránku okomentovat jako první.

Chcete-li zobrazit seznam svých WikiKomentářů, přejděte do svého profilu Google. Jak to vypadá, můžete vidět v profilu Gaurava Mishry.

Komentovat pomocí WikiKomentářů je snadnější než komentovat v blozích, kde se potřebujete přihlašovat například svým jménem, e-mailem či URL nebo opisovat bezpečnostní řetězce slov. Pořadí komentářů mohou přispěvatelé ovlivnit svou volbou. První komentář v pořadí může udělat vlastník internetové stránky.

WikiKomentáře jsou novou službou, která ovlivňuje fungování a působení doslova každé stránky na internetu – každá stránka je od minulého týdne „social“ (je to společnost, setkání, komunita, párty, večírek), a může obsahovat jak kladné tak záporné názory zákazníků. Jeff Jarvis to považuje za hrozbu.

Kontrolu na internetovými stránkami každé firmy přebírají zákazníci

 • Zákazníci věří jeden druhému více než jakékoliv firmě, a od teď budou uplatňovat svoje hlasy na stránkách jakékoliv firmy. Každá internetová i extranetová stránka je nyní „social.“ Prostřednictvím WikiKomentářů se může každý opřít o názory lidí, kteří tam budou přispívat, a tím získá doplňkové informace. Konkurenti budou moci odkazovat na konkurenční produkty, zákazníci budou hodnotit kladné a záporné zkušenosti s firmou, produktem nebo službou.
 • Zatím však nelze očekávat, že hodnotné komentáře budou přidávat všichni uživatelé WikiKomentářů. Ne v každé lokalitě lidé přispívají, hodnotí a píší na internetu stejnou měrou. Zpočátku to budou ti, kdo už mají s produkty své zkušenosti, potom takzvaní vlivní a důvěryhodní členové sociálních sítí (influencers). Konkurenti jistě rádi také připojí své komentáře o vašich produktech k vašim internetovým stránkám. Obsah SideWiki však bude zcela jistě užitečný, a aby co neužitečnější, Google by měl inklinovat spíše k Wikipedii, než ke komentářům YouTube. Nechme se překvapit, dalším vývojem SideWiki.
 • Lze očekávat, že Google začlení SideWiki do své stávající struktury, protože jeho základní strategií je „obalovat“ celý internet. Základem sociálního vlivu Google jsou jeho nedávno spuštěné profily, kde již nyní můžeme své WikiKomentáře sledovat. Velkou sociální sítí je hlavně GMail, a pokud dojde i k jeho propojení se SideWiki, budeme moci komentáře třídit podle souvislostí s přáteli, odborníky a jinými kritérii.
 • Lze očekávat, že i jiná sociální média rychle přijdou se službami, které budou SideWiki konkurovat. Na svém Facebooku již nyní najdete stránku novinek, které souvisí s vašimi přáteli. Dalším příkladem jsou DotSpots, které fungují podobně jako WikiKomentáře.
 • WikiKomentáře mají API, a nebude dlouho trvat, a blogovací systémy (jako WordPress, MovableType, Disqus, IntenseDebate a Echo) začlení WikiKomentáře do proudu komentářů. Disqus a Echo agregují komentáře z celého sociálního webu již dnes.

Co byste měli nyní udělat: vytvořte novou strategii pro své podnikání

 • Změňte svoje myšlení. Vaši internetovou stránku nyní vlastní vaši zákazníci, vy už ne. Už neposkytujete jen produkty a služby. Vaším novým úkolem je poskytovat zákazníkům základnu, kde budou moci diskutovat, dělit se o své názory a navrhovat, co zlepšit na vašich produktech a službách.
 • Vytvořte si novou (sociální) strategii pro podnikání, a vybavte ji potřebnými zdroji (časem, penězi, pracovníky atd.). Každá vaše internetová stránka je nyní sociální, a musí na ni být navázány procesy, pravidla a pracovníci, kteří plní stanovené úlohy. V důsledku toho budete mít pevně pod kontrolou spektrum konverzací, to znamená naslouchání konverzacím, přispívání k nim a ovlivňování diskuzí. Začněte vytvořením vnitropodnikové strategie a vzděláváním svých pracovníků. To vám zajistí 80 % úspěchu. Potom budou vaši zákazníci spolu se zaměstnanci zlepšovat vaši firmu a produkty, a to zlepšování (výzkum a vývoj) vás nebude stát nic.
 • Negativní WikiKomentáře považujte nyní za „sociální“ obsah. Představte si, že lidé na večírku něco či někoho pomlouvají. Ve skutečnosti však chtějí něco zlepšit, či postiženému pomoci. To co lidé budou psát do WikiKomentářů, by mohli místo toho napsat přímo na vaši firemní stránku. Umožněte jim to. Obsah z jiných sociálních stránek, který se týká vaší firmy, vložte (agregujte) do vašich firemních stránek také. Nástroje pro rychlé vkládání takového obsahu poskytují někteří prodejci CMS systémů: Kickapps, Pluck, Liveworld’s Livebar. Obsah WikiKomentářů budou muset být schopni agregovat (vytahovat ze SideWiki a vkládat do firemních webů) také producenti CRM systémů (Salesforce, SAP, Oracle, Rightnow a jiní). To stejné budou muset udělat i výrobci systémů pro monitorování značek, produktů a firem (Radian6, Buzzmetrics, Cymfony, Visible Technologies).
 • Přestaňte přemýšlet o tom, že vaši konkurenti zobrazují svou reklamu ve WikiKomentářích vašich stránek, a vy tomu nemůžete zabránit. To se stejně už na celém internetu děje. Google „obalil“ celý internet svými reklamami (Google AdSense porovnává reklamy s obsahem vašich webových stránek a vy vyděláváte peníze, kdykoliv na ně návštěvník klikne) a roztřídil ho do bezpočtu kategorií. Nikdo nezabrání Googlu, aby se v horní části WikiKomentářů zobrazovaly sponzorované reklamy vašich konkurentů podobným způsobem, jako se to děje ve výsledcích vyhledávání Google.

WikiKomentáře jsou velkou změnou. Google přeměňuje celý web na sociální. K pochopení jak to dělá můžete porovnat WikiKomentáře s komentáři v Google Reader.

Mnoho cenných postřehů o WikiKomentářích je v článcích následujících autorů: Jason Falls, Jeremiah Owyang, Jeff Jarvis 1, Jeff Jarvis 2, Valeria Maltoni, Andrew Keen, Louis Gray, Danny Sullivan, John Batelle, David Sleight, Andy Beard, Steven Hodson, Om Malik, Frederic Lardinois, Philipp Lenssen.

Poděkování za námět patří autorům článků, které napsali Jeremiah Owyang, Gaurav Mishra.